Днес в Северното полукълбо се наблюдава зимното слънцестоене. Това е

...
Днес в Северното полукълбо се наблюдава зимното слънцестоене. Това е
Коментари Харесай

Днес в 17.03 часа започва астрономическата зима

Днес в Северното полукълбо се следи зимното слънцестоене. Това е началото на астрономическата зима. У нас тя стартира на 21 декември в 17:03 часа. В този час слънцето е най-близо до хоризонта. Зимното слънцестоене бележи най-късия ден в годината в Северното полукълбо и най-дългия ден в Южното полукълбо.

Слънцето в София изгря през днешния ден в 7:54 часа и залязва в 16:56 часа. Продължителността на деня е девет часа и две минути. 

Зимата в Северното полукълбо, в което живеят към 90% от жителите на планетата, продължава от декември до февруари.

Зимата, както и останалите сезони, се дължи на наклона на земната ос. Зимата е сезонът с най-къси дни, което варира доста според от географската широчина, и с най-ниски температури. В регионите, по-отдалечени от екватора, през зимата има обилни снеговалежи.

Зимата е един от четирите сезона в умерения пояс дружно с пролетта, лятото и есента. Тя приключва с пролетното равноденствие, което е към 21 март в Северното полукълбо и към 23 септември – в Южното полукълбо.

През зимния сезон се мерят най-ниските температури, а в регионите, по-отдалечени от екватора, през зимата има и обилни снеговалежи.

След 21 декември денят ще стартира леко да нараства.

Много от културите по света и съвсем всички езически религии почитат слънцестоенията и равноденствията като моменти с изключително значение. Тогава се устройват едни от главните календарни фестивали и се правят значими обреди, свързани най-много със земеделието и плодородието.

Астрономически зимата стартира със зимното слънцестоене и приключва с пролетното равноденствие.

Източник: banker.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР