Днес е 24 май! Денят на светите братя Кирил и

...
Днес е 24 май! Денят на светите братя Кирил и
Коментари Харесай

ВМРО: Благодарение на нашата битка за българщината в 44-то НС си върнахме най-българския празник!

Днес е 24 май! Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската писменост, култура и просвета и на славянската словесност

Честит празник, българи!

Днес с гордо вдигнати глави можем да кажем, че преди четири години, след дълга борба в Народно събрание, ние от Вътрешна македонска революционна организация успяхме и публично върнахме славата и същинските, български корени на този празник, пишат от партията. 

Преди четири години две чуждопоклонни партии, в лицето на Движение за права и свободи и Българска социалистическа партия, направиха и невъзможното да спрат преименуването на празника от русофилско-раболепното „ 24 май – ден на славянската книжовност и просвета “, останало от времената на комунистическия строй, в исторически вярното и справедливо като конотация - „ Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската писменост, култура и просвета и на славянската словесност “.

Във времената на Ковид, на локдаун, на тежка икономическа конюнктура и режисирани митинги, мнозина ни упрекнаха, че това не е тематика от дневния ред на обществото. Но и това не ни спря. Няма по-обичан и неоспорим български празник от 24 май. Въпреки, че и на него се пробваха да сложат мръсни ръце по най-грозния метод представителите на сглобката – ПП-ДБ-ГЕРБ.

Припомняме, че смяната, обвързвана с кирилицата, беше импортирана от народните представители от Вътрешна македонска революционна организация в 44-тото Народно събрание. Тя докара до смяна в член 154, алинея 1 в Кодекса на труда, където са указани формалните празници в Република България. Това, което ние променихме, съответно е думите „ 24 май Ден на българската култура и просвета и на славянската книжовност “ да се заменят с „ 24 май Ден на българската книжовност, култура и просвета “. Напълно естествена и разумна историческа смяна, която е и път към задвижването на развой по признаването на равнище Европейски съюз на кирилицата като българска писменост. Днес може да се одобри, че когато стане дума за празника 24 май, българското общество схваща, че това е денят на българската книжовност. Тя е идентична с кирилицата, основана и публикувана измежду другите славяни точно от България. Тя е неповторима и се отличава от другите графични форми измежду православните славяни.

На нея са творили стотици български създатели, които са основали хиляди творби, останали в националната и международната литературна съкровищница.

Предложението на Вътрешна македонска революционна организация не е въпрос на трудово-правни връзки, въпреки че визира Кодекса на труда. Въпросът е доста по-голям, макар че става дума за промяната на една дума. Поправката е значима, тъй като през днешния ден освен силата на армиите и икономическата мощност дефинират мястото на страните в света, а тъй като има друга и доста значима и значима мощ – духовните и нематериални полезности. Силата на духа може да бъде доста по-мощно оръжие от ракетите и нуклеарните въоръжения. Основата на държавността на българския дух е точно българската книжовност. Затова и причините ни са, че историческата просвета от дълго време е разкрила, че гениалното изобретение на братята Кирил и Методий, създавайки писменост на славяните, е употребена във външната политика на император Михаил II за разрастване на културното и политическо въздействие на империята в Западните Балкани. Затова е и основана моравската задача на двамата братя, която приключва с неуспех. По-късно Наум, Климент, Горазд, Ангеларий, Сава доближават до българската земя, през 1886 година, от когато стартира и българският роман за писмеността на братята Кирил и Методий. Кирилицата, която се основава в България, и подменя глаголицата, основана от Константин-Кирил Философ и Методий, съставлява част от фундаменталното реформаторско придвижване, осъществено от Борис, Симеон Велики и цар Петър.

След публични диспути и разбори на специалисти финалното название на празника откри своята почтена, исторически и културно заслужена дефиниция, а точно днешното наименование – „ 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската писменост, култура и просвета и на славянската словесност “.

 


 

FaceBookTwitterPinterest
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР