Днес - 26 юни 2024 г., в 10:00 ч. в

...
Днес - 26 юни 2024 г., в 10:00 ч. в
Коментари Харесай

Иван Портних се изправя пред съда днес

Днес - 26 юни 2024 година, в 10:00 ч. в зала № 109 на Окръжния съд във Варна е планувано разпоредително съвещание по наново импортиран обвинителен акт от прокуратурата за замърсяването на Варненското езеро.

Първоначалното обвиняване беше върнато на Варненската окръжна прокуратура за премахване на позволени основни, само че отстраними процесуални нарушавания.

Като обвинен пред съда на 26 юни ще се яви само някогашния кмет на Варна Иван Портних с адв. Менко Менков.

На някогашния кмет на морския град е повдигнато обвиняване, че като длъжностно лице, не извършил законовите си отговорности и не положил задоволително грижи за ръководенето, ръководството, стопанисването и запазването на повереното му имущество – обект " Трансформация на пречиствателна станция за отпадни води Аспарухово в помпена станция с механично филтриране и транспортиращ водопровод под дъното на Варненското езеро “. В резултат на действието са последвали обилни вреди за Община Варна, в размер на общо 7 520 143,76 лв.. Според обвиняването, Иван Портних не осъществил с грижата на добър собственик оперативното ръководство, обвързвано с действието на оборудването и не подхванал в границите на 10-годишния гаранционен период предявяването на иск против изпълнителя за нарушаване на условието по плана – тръбата на напорния водопровод да бъде положена на дълбочина от три метра под дъното на Варненското езеро, които условия са му станали известни с писмо на шефа на ИА " Морска администрация “. Деянието съставлява изключително тежък случай, заради настъпилото органично замърсяване на вътрешните морски води на България в акваторията на Варненското езеро. С това той ги направил рискови за хора, животни и растения, и негодни за потреблението им за културно-битови, здравни и икономически цели, написа в обвинителния акт. С действието прокуратурата сочи, че са породени немаловажни вреди на околната среда – настъпване на обилни промени в качеството на водите вследствие на органичното замърсяване, довело до нарушение на екологичния баланс в екосистемата, пораждане на действителен риск от загуба на местообитания на биологични типове, обща и цялостна екологична смяна на водния басейн за повече от една година. Наказанието за това закононарушение е от 3 до 10 години затвор.

Бившият кмет е упрекнат и за това, че в интервала 20.08.2019 година до 18.09.2019 година не е уведомил популацията за положението на околната среда, според условията на закона и е позволил по несъобразителност органично замърсяване на Варненското езеро. За това закононарушение наказването, планувано в Наказателен кодекс, е отнемане от независимост от 1 до 6 години и санкция от 10 хиляди до петдесет хиляди лв..

Внесените в съда материали от следствието са 55 тома.

Първоначално за случая бяха упрекнати също Ботьо. Т. шеф на компанията " БТ-Инженеринг " ЕООД, която е профилирана в консултантски, проектантски и инженерни услуги в областта на околната среда и ръководството на отпадъците. Обвинение бе повдигнато и на Цв. Б. от същото сдружение, която е била един от членовете на Държавната приемателна комисия, открила годността за прилагане на плана " Трансформация на пречиствателна станция за отпадни води във варненския регион " Аспарухово " в помпена станция и транспортиращ водопровод ".

С разпореждане от март тази година прокуратурата е разделила материалите от досъдебното произвеждане по отношение на Б.Т. и Цв. Б и ги е изпратила по подготвеност на Администрацията на европейските делегирани прокурори на Република България.

В разпоредително съвещание (НПК, член 247 и чл.248) се разискват следните въпроси:

1. подсъдно ли е делото на съда;

2. има ли съображение за преустановяване или прекъсване на наказателното производство;

3. позволено ли е на досъдебното произвеждане отстранимо значително нарушаване на процесуални правила, довело до ограничение на процесуалните права на обвинения, на потърпевшия или на неговите наследници;

4. налице ли са учредения за разглеждане на делото по реда на особените правила;

5. разглеждането на делото при закрити порти, привличането на авариен арбитър или правосъден заседател, назначението на бранител, експерт, преводач или интерпретатор и осъществяването на правосъдни следствени дейности по делегация;

6. взетите ограничения за процесуална принуда;

7. претенции за събиране на нови доказателства;

8. насрочването на правосъдното съвещание и лицата, които следва да се призоват за него.

Съдът се произнася по направените претенции за конституиране на страни в производството.

След разискване на горните въпроси, съдът се произнася по тях с определение, с което:

1. приключва правосъдното производство;

2. приключва наказателното производство;

3. стопира наказателното производство;

4. насрочва делото и уведомява явилите се лица, когато не са налице учредения за разглеждането му или когато е установил явни в действителност неточности в обвинителния акт.

След влизането му в действие, в последващите правосъдни съвещания пред първоинстанционния, въззивния и касационния съд не могат да се вършат възражения за позволените нарушавания на процесуалните правила посочени по горе, които не са били сложени на разискване в разпоредителното съвещание. В разпоредителното съвещание не се разискват нарушавания, свързани с допускането, събирането, инспекцията и оценката на доказателствата и доказателствените средства.

Когато съдът откри явни в действителност неточности в обвинителния акт, дефинира 7-дневен период, в който прокурорът следва да ги в профил.

Съдията-докладчик еднолично, в закрито съвещание анулира определението за насрочване на делото и приключва правосъдното произвеждане, в случай че прокурорът не внесе обвинителен акт в избрания период или не е отстранил очевидните в действителност неточности. Разпореждането не предстои на обжалване и протестиране.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР