Какво се случва, когато събеседникът търси контакт с очи
Джеремая Дентън се оказва един от американските военнопленници във Виетнам, който намира доста добър метод да разкрие какво в действителност се случва с неговите бойни приятели, когато бъдат хванати и изпратени тук-там като Ханой Хилтън. Като водач на изтребител, неговият живот се трансформира вечно през 1965 година, когато е свален от виетнамските сили. При осъществяването на рутинна задача, господата са ударени, само че въпреки всичко съумяват да катапултират и бързо са хванати от съперника. С това стартира същинското изтезание, през идната година Джерамая е изведен с други военнопленници на улицата на Ханой, където да марширува и да стане жертва на побой от локалните поданици.
Те не били чак такива положителни домакини, както се очаквало, само че това, което е тематика на днешният диалог е съществуването на толкоз известното телевизионно изявление, в което Дентън би трябвало да отхвърли западния капитализъм и да изсипе една редица обвинявания против страната си, обявявайки се за новия режим и равноправието.
Интересен факт е, че до момента в който приказва, той употребява очите си и подава сигнали благодарение на морзов код, като единственото известие е „ Мъчение “. Следователно един човек може да приказва едно, само че погледът му да споделя нещо напълно друго. И тъкмо до това умозаключение е стигнала шведската авторка Аника Тор, която в последните две години е имала опцията да следи държанието в многочислени Zoom срещи. Според нея всеки човек пред камера може да разкрива доста повече, в сравнение с в нормално диалог лице в лице.
И измежду всички следени детайли по време на диалог, учените публично показват, че търсенето на контакт очи в очи ще затвърди напълно концепцията за връзка сред двамата събеседника. Липсата на подобен демонстрира и някаква обществена дисфункция. Според доктор Талия Уитли, установяването демонстрира най-високата форма на внимание, само че с цел да има такова, би трябвало да бъдете сигурни, че се е случило най-малко в средата на диалога. Какво се случва по-късно? Обикновено стопираме да се гледаме и насочваме нашия взор някъде другаде – събеседникът прави същото, само че въпреки всичко дано не забравяме и какво следва. Това отново е позитивен детайл – концепцията в този случай е, че по този метод се построява идната стъпка, която може да продължи диалога напред.
Ако един човек прекара много време в гледане и търсене на този контакт, неговият събеседник публично ще се тормози, затова спирането разрешава обмислянето на предадената информация и на по-късен стадий още веднъж да се легитимира. И въпреки този детайл от един диалог да се счита за положително акредитиране на подадената информация или разпореждане, честата приложимост автоматизирано ще подсигурява на безусловно всеки една надалеч по-добра концепция и платформа за развиване. Друг забавен детайл от това проучване е на Оливия Канг от Харвард. Тя наредила на своите студенти да слушат история и да се концентрират върху нея, до момента в който се споделя от представители в изолирана стая. Оливия е обърнала внимание на четящия историята и по-късно на слушателя, който от другата страна би трябвало да бъде фокусиран.
Оказало се, че даже думите да не се четат в действително време, а на запис, зениците на човек са били най-разширени при най-високите и прочувствени моменти от историята. С други думи, даже и да не се виждат, те въпреки всичко реализират някаква връзка. П-р Вохлтен употребява малко по-различен способ в Дортмунд. Тя събира 186 студента и ги настанява на банките, като им споделя, че би трябвало да приказват на каквото тематика желаят, до момента в който тя изследва очите им. След това всички гледат видео на диалозите си и още веднъж показват съгласуваност и съпреживяване на диалога. Има единствено една детайлност, един път откакто равнището на зениците се синхронизира, незабавно следва и спадът.
Как обаче се трансформираха връзките по време на пандемията? Оказва се, че стресът и досадата от Zoom е повече от обяснима, там поддържането на обществен контакт се губи и по-често гледаме камерата, само че не и самите очи на събеседника. Очаква се от учените да се опитат да изследват и други сюжети като синхронизирането сред родител и дете, всичко това ще даде по-сериозна визия дали детето реагира вярно или не, когато пристигна време за търсенето на някои по-интересни насоки.
От друга страна ще открием, че психолозите са открили какво вършат дългите автомобилни пътувания – да вземем за пример въпреки и там самите пътуващи да не се гледат и да не поддържат подобен контакт, основаването на по-дълбока връзка не може да се пренебрегва. Разбира се, водачът може да търси подобен контакт благодарение на огледалото за задно виждане, само че единствено той. С други думи не би трябвало да забравяме, че когато човек търси подобен контакт и връзка, той автоматизирано е достигнал най-високото равнище на фокус и към този момент схваща и приема нашите хрумвания.
Препоръката на психолози е да се опитате да извършите диалога по-личен и по-възможност без съществуването на технология, изключително в случай че желаете думите ви да бъдат разбрани и изпълнени.