Димът от канадските пожари превзема САЩ
Димът от канадските горски пожари още веднъж обви американските градове в отровна мъгла. Това докара до закъснение на полетите и спиране на събитията навън, което президентът Джо Байдън назова " блестящо увещание " за изменението на климата.
Гъстата мъгла надвисна над столицата Вашингтон, като в някои елементи на средноатлантическия район се доближи до " код марун " - най-високата категория на показателя за качество на въздуха (AQI), сигнализиращ за рискови условия.
Това надмина някои от най-замърсените градове в света в Южна Азия и Китай, което накара доста поданици да носят маски, с цел да защитят здравето си. Независимо че изискванията се усъвършенстват, не се чака да се възстановяват преди уикенда.
Повече от 111 милиона души в Съединени американски щати живеят под паника за качеството на въздуха поради пожарите, заяви Агенцията за запазване на околната среда.
" Милиони американци изпитват последствията от дима вследствие на опустошителните горски пожари, горящи в Канада, което е още едно блестящо увещание за последствията от изменението на климата ", сподели Байдън в изказване.
Той добави, че изпраща спомагателни запаси в Канада, в това число " спомагателни пожарникари и средства за потушаване на пожари, като да вземем за пример въздушни цистерни ", в допълнение към 600-те американски чиновници, изпратени през май.
Димът, който обви столицата, не беше ваксиниран против нормалните политически интриги в града
Говорителят на Белия дом Андрю Бейтс се нахвърли върху републиканците от Конгреса, като съобщи, че болшинството " се придържа към развенчани тайни теории, които отхвърлят съществуването и естеството на климатичните промени ", даже на фона на влошаващите се метеорологични феномени.
Белият дом отсрочи събитието Прайд, макар че парадът и фестивалът този уикенд към този момент остават в действие. Междувременно Националната зоологическа градина разгласи, че ще затвори " за сигурността на нашите животни, чиновници и посетители ".
Вашингтонският народен тим, столичният тим от Мейджър лигата по бейзбол, разгласи, че отсрочва следобедния си мач против Аризона Даймъндбекс.
Държавните учебни заведения в столицата анулираха всички действия навън, в това число междучасията, физическото образование, спортните тренировки и надпревари.
Междувременно Федералната въздухоплавателна администрация съобщи, че ниската видимост я е принудила да предприеме ограничения за " безвредно ръководство на потока на трафика в Ню Йорк, Вашингтон, Филаделфия и Шарлот ".
Групите за отбрана на околната среда също побързаха да извърнат внимание на климатичните промени, които основават по-топли и по-сухи условия, които усилват риска и обсега на горските пожари.
" Това е климатичната рецесия, тук и в този момент, която предизвиква рисково замърсяване на въздуха и заплашва здравето на милиони хора ", съобщи Мей Боев, основен изпълнителен шеф на 350.org.
Небето в Ню Йорк беше доста по-ясно в съпоставяне със сряда, макар че AQI остана висок.
Говорител на градския здравен отдел съобщи пред Агенция Франс Прес, че " следим по-високи от нормалните визити в незабавното поделение, свързани с астма ", като добави, че визитите и позвъняванията са " стотици ".
Междувременно в Канада замърсяването от горските пожари се чака да доближи своя пик в Торонто, оповестиха от Environment Canada.
По данни на Дружеството за отбрана на горите от пожари (SOPFEU) Квебек претърпява исторически сезон с близо 800 000 хектара наранени площи.
Тази година са регистрирани два пъти повече пожари в съпоставяне със междинния брой за последните 10 години.
Във френскоговорящата провинция към момента имаше повече от 150 дейни пожара, от които близо 90 отвън надзор.
През идващите часове и дни се чакат нови подкрепления - от Съединените щати, Франция и Португалия. В рамките на няколко дни бяха евакуирани повече от 12 000 души.
Рискът от ново огнище се прави оценка като " рисков " от управляващите в западната част на Квебек. /БГНЕС