Депутатите приеха на първото четене на бюджета на Националната здравноосигурителна

...
Депутатите приеха на първото четене на бюджета на Националната здравноосигурителна
Коментари Харесай

Депутатите приеха на първо четене бюджета на Здравната каса и ДОО

Депутатите одобриха на първото четене на бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това стана с гласовете на 142 депутати.

Предвидените доходи и прехвърляния в проектобюджета на НЗОК са в размер на 8 163 353 100 лева Разчетените средства са при допускане на здравноосигурителна вноска в размер на 8 на 100, като в плановете са отразени резултатът от увеличение на размера на минималната работна заплата, на оптималния застрахователен приход и на минималния застрахователен приход за самоосигуряващите се лица.

Съотношението на възнаграждение от страна на работодателя и здравноосигуреното лице за 2024 година е 60:40.

Предвидените разноски и прехвърляния са в размер на 8 163 353 100 лева, от които 7 630 931 400 лева са за здравноосигурителни заплащания. С плануваните средства е планувано закупуването на здравна помощ в обсега на наложителното здравно обезпечаване, обезпечена от бюджета на НЗОК.

През 2024 година се усилват средствата за здравноосигурителни заплащания за първична извънболнична здравна помощ, профилирана извънболнична здравна помощ, медико-диагностична активност, болнична здравна помощ, дентална помощ и за лекарствени артикули, медицински произведения и диетични храни за специфични медицински цели. За здравноосигурителни заплащания са планувани 7,63 милиарда лв.. За първична извънболнична здравна помощ са планувани 558 млн. лева, за профилирана извънболнична здравна помощ – 567 млн. лева, за дентална помощ – 328 млн. лева, за медико-диагностична активност – 261 млн. лева, а за болнична помощ – 3,5 милиарда лева

Народните представители одобриха проектобюджета на държавното публично обезпечаване за 2024 година на първо четене. Това стана с гласовете на 135 депутати, съобщи БГНЕС.

Министърът на труда и обществената политика Иванка Шалапатова разяснява, че е извънредно значимо да се одобряват обществено и финансово допустими решения за пенсионерите, по този начин и за бюджета на ДОО. “Паричните обещетения, помощите и пенсиите имат значително значение за опазване на виталния стандарт на огромни групи от нашето общесвото ”, акцентира тя.

Според нея с бюджета на ДОО се реализира и баланс и резистентност.

“Нашият ангажимент е да стартираме разбор, който да чуе всички заинтригувани страни и в същото време да стъпи на положителните практики за промени в пенсионната система. До няколко седмици ще стартираме разбора ”, разгласи тя.

По думите й няма по какъв начин да се вземат политически виновните решения без причините и разбора за сходно решение.

Приходите в проектобюджета са планувани в размер на малко под 12, 884 млн. лева В съпоставяне със Закона за бюджета на държавното публично обезпечаване за 2023 година, общите доходи нарастват с малко над 1 655,0 млн. лева или 14,7 на 100.

Проектобюджетът е формиран при допускане за растеж на междинния застрахователен приход от 11,2 на 100. Освен икономическите фактори, върху тази динамичност въздействие оказват и измененията в политиките, а точно:
увеличението на минималната работна заплата от 780 лева на 933 лева.; нарастването на минималния застрахователен приход за самоосигуряващите се лица, на записаните аграрни стопани и тютюнопроизводители от 780 лева на 933 лева.; повишаването на оптималния застрахователен приход от 3 400 лева на 3 750 лева.
Разходите възлизат на 24 336,1 млн. лева по отношение на Закона за бюджета на държавното публично обезпечаване за 2023 година, разноските нарастват с 2 542,1 млн. лева или с 11,7 на 100, т.е. с ритъм, по-бавен от повишаването на личните доходи на системата. Близо 96 на 100 от повишаването на общите разноски се дължи на повишаването на разноските за пенсии.

От 1 юли 2024 година пенсиите следва да се усилят с 11 на 100. Със същия % е планувано нарастването на минималните размери на пенсиите за трудова активност и на пенсиите, несвързани с трудова активност, и на добавките към тях. Единствено така наречен „ вдовишка добавка “ ще нарасне с по-голям % от този по „ швейцарското предписание “, като за нейния нормативно избран размер е очакван растеж от 26,5 на 100 на 30 на 100 от пенсията на умрелия брачен партньор или брачна половинка. Увеличението е с 13,2 на 100. Останалата част от повишаването на разноските за пенсии се дължи на целогодишното погашение през 2024 година на увеличените от 1 юли 2023 година пенсии.
Източник: euronewsbulgaria.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР