Дефицитът на чипове в световен мащаб е една от най-важните

...
Дефицитът на чипове в световен мащаб е една от най-важните
Коментари Харесай

Липсващите чипове и непозната компания от Европа, от която зависи цялата индустрия за $440 милиарда

Дефицитът на чипове в международен мащаб е една от най-важните тематики за редица промишлености през последните седмици. Той се трансформира в повода доста автомобилни производители да спрат краткотрайно работа, въвеждането на 5G мрежата в разнообразни елементи на света да се забави, а новият PlayStation 5 да бъде мъчно откриваем.

Тази обстановка се трансформира в един от явните образци за мощно интегрирания темперамент на софтуерния бранш, както и за зависимостта и сложността на веригите за доставки. Още по-любопитното в тази ситуация е, че една-единствена европейска компания е в сърцето на промишлеността за 439 милиарда $, а нейното име е съвсем непознато, споделя създателят Самант Субраманиан в обява за уеб страницата Quartz.

Базираната в нидерландския град Велдховен ASML създава така наречен фотолитографски машини. Те употребяват светлина, с цел да гравират интегрални схеми върху силиконови подложки. ASML не е единствената на пазара, която се занимава с това, само че пък управлява над 60% от пазара, а през 2019 година приходите ѝ възлизат на 11,8 милиарда евро или 13,2 милиарда $.

По-важното обаче е, че нидерландският водач все още е единственият производител на най-новото потомство машини за правене на чипове, употребяващи ултравиолетова светлина (EUV).
 Заради недостига на чипове: Intel влага $20 милиарда в нови фабрики
Заради недостига на чипове: Този колос влага $20 милиарда в нови фабрики

Двата нови завода на компанията се очкава да са подготвени към 2024 година и ще бъдат в Аризона

" Трудно е да си представим друга компания, която е толкоз основна и в това време толкоз непозната за необятната аудитория. Ако Велдховен изчезне на следващия ден, нашата версия на капитализма - мобилният ни телефон, опцията за работа от разстояние, извършването на покупки онлайн, облачното предпазване, интелигентното шофиране, Интернетът на нещата - всичко това би спяло ", показва Субраманиан.

Освен, че ASML попадна под ударите на комерсиалната война сред Съединени американски щати и Китай, тя се оказа и в центъра на актуалната рецесия с дефицита на чипове. За да усили индустриалния потенциал и да отговори на търсенето обаче ще са ѝ нужни две години, съгласно изпълнителния шеф на компанията Петер Уенинк.

" Така че ние се опитваме да наемем повече хора, с цел да се оправим с нещата по-бързо ", споделя той. Но целият развой е много дълъг - от компанията сглобяват машините от стотици хиляди обособени елементи, тестват ги, по-късно ги разглобяват, с цел да могат да ти транспортират до Тайван, Южна Корея или Съединени американски щати. А там още веднъж те биват сглобявани и тествани преди да стартират действителното произвеждане на чипове.
 Следващата жертва на дефицита на чипове ще бъде домашният ви интернет
Следващата жертва на дефицита на чипове ще бъде домашният ви интернет

Глобалната рецесия в този сегмент най-вероятно ще засегне милиони хора, които работят от у дома

Как ASML става доминант на промишлеността?

Компанията е учредена през 1984 година като джойнт венчър сред Philips и друга нидерландска компания, носеща името Advanced Semiconductor Materials International. Тогава тя има едвам 45 чиновници.

Истинският напредък за ASML идва малко след 2000 година. Към този миг тя има единствено двама огромни съперника - Canon и Nikon, само че европейското сдружение развива бизнеса си по-бързо от тях.

С взрива на интернет се появяват и доста нови електронни устройства - цифрови фотоапарати, mp3 плейъри и така нататък, а всички от тях се нуждаят от чипове, с цел да работят.

Към днешна дата технологията на EUV машините, които предлага ASML разрешава обработването на по-малки съставни елементи. Технологията е от основно значение за производителите на чипове, тъй като разрешава те да бъдат по-мощни и енергийноефективни.

Така колосите в промишлеността, като Intel, TSMC и Samsung се оказват мощно подвластни от нидерландската компания. А редица браншове и производства пък са подвластни от техните артикули.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР