Въпреки големите очаквания България няма да получи 35-те нови високоскоростни

...
Въпреки големите очаквания България няма да получи 35-те нови високоскоростни
Коментари Харесай

България няма да получи 35 нови високоскоростни влака за над 600 милиона лева. Поне засега

Въпреки огромните упования България няма да получи 35-те нови високоскоростни влака, разрастващи 160 км/ч. До анулацията на поръчката се стигна, откакто Върховният административен съд анулира решението на Комисията за защита на конкуренцията от 1 август тази година по отношение на процедурата за установяване на реализатор за доставка на електрическите мотриси. Новината беше доказана пред Money.bg от пресцентъра на Върховен административен съд.

Сделката беше за доставка на 35 мотриси за БДЖ за над 640 милиона лв. с пари по Плана за възобновяване и резистентност.
 Променя ли се БДЖ? Държавното сдружение закупува още 5 влака Skoda, разрастващи 160 км/ч
Променя ли се БДЖ? Държавното сдружение закупува още влакове, разрастващи 160 км/ч

Модерните влакове се движат по релсите на няколко европейски страни

Какви са сегашните претекстове на съда? Върховен административен съд приема, че решението на Комисия за защита на конкуренцията за поръчката на новите електрически влакове е голословно и погрешно, като постановява връщане на процедурата за ново разглеждане от последното законосъобразно деяние.
 Снимка 650422
Източник:

Според съда би трябвало да се направи преценка дали предложенията на класираните участници дават отговор на техническите условия и дали периодите за доставка са реалистични и съобразени с изискванията на поръчката.

Процедурата беше оповестена през април 2024 година и включваше доставка на влаковете с потенциал от най-малко 200 седящи места, тяхната поддръжка за период от 15 години и образование на личен състав. Делото бе формирано по тъжба на Консорциум " Булему ", който оспори решението на възложителя за класиране на участниците.

В състава на консорциум " Булему " влизат АЛСТОМ Транспорт С.А (Румъния), АЛСТОМ Феровиария С.п.А. (Италия) и РВП Инвест ЕООД (България).

Пред Комисия за защита на конкуренцията от " Булему " настояват, че двете класирани преди всичко компании няма по какъв начин да произведат изискваните спецификации влакове в посочения период, тъй като не създават тъкмо подобен вид возило. Проблемът е в посоченото техническо условие всеки трен да има зони за качване и слизане на пасажери с двустранно ситуирани порти, които от всяка страна да бъдат най-малко 1,5 пъти повече от броя вагони във влака, напомня " Сега ".

И двете компании не създават подобен вид влакове и с цел да изпълнят поръчката, би трябвало първо да получат позволение за подобен подвид мотриса. Това лишава доста време и на процедура става невъзможна последващата доставка в границите на посочените периоди, настояват от сдружението.
 БДЖ остава монополист при транспорта на пасажери още една година - какви са аргументите
БДЖ остава монополист при транспорта на пасажери още една година - какви са аргументите

България беше поела ангажимент пред Брюксел от 1 януари 2025 година с монопола да се приключи
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР