Дебатът за еврозоната у нас е изключително изкривен. Българските политици

...
Дебатът за еврозоната у нас е изключително изкривен. Българските политици
Коментари Харесай

Руслан Стефанов: България вече понася всички последствия от това, че сме вързани към еврозоната

Дебатът за еврозоната у нас е извънредно килнат. Българските политици би трябвало да бъдат откровени по отношение на жителите за това, че България действително е член на еврозоната поради валутния ръб и връзването на лв. с еврото и усеща непосредствено резултатите от участието съвсем непрестанно. Това сподели програмният шеф и основен икономист в Центъра за проучване на демокрацията Руслан Стефанов в предаването " Метроном " на Радио " Фокус " .

По думите му България доста по-бързо, на процедура автоматизирано приема отрицателните шокове от еврозоната, за разлика от страни, които имат плаващи валутни курсове, като прилежаща Румъния, Унгария, Чехия или Полша. " България към този момент понася всички последици от това, че сме вързани към еврозоната по корав метод и е безусловно безразсъдно и безсмислено да се стои още на открито “, счита Стефанов.

Фактът, че България се забави толкоз доста с настояването на конвергентен отчет съгласно него демонстрира неналичието на ясно схващане за целите и изгодите на България от участието й еврозоната.

Руслан Стефанов счита, че датата 1 януари 2026 година към момента е постижима след подаване на конвергентен отчет след приемането на бюджета. " Трябва да е ясно, че има резистентност и че се чака финансите на страната в идващите три-четири години да бъдат до 3% от Брутният вътрешен продукт. Трябва да е ясно, че българското държавно управление в лицето на Министерство на финансите и Българска народна банка би трябвало да положат доста съществени старания за подготовка на хората и на самия механически преход “, акцентира той.

През последните четири години фискалната непоклатимост на страната е била съществено нарушена заради политическата неустойчивост в страната и непрекъснатата промяна на държавни управления, означи икономистът. " Всички политически партии предлагаха бюджети, които да задоволят личните им гласоподаватели. В момента виждаме, че когато се разгласи някаква концепция за връщане на нормалността – възобновяване на ставки за Данък добавена стойност, прекъсване на помощите поради високите цени на електрическа енергия на бизнеса, незабавно се надига една голяма вълна. Всъщност българските данъкоплатци би трябвало да заплащат на всяка от тези групи гласоподаватели, в противоположен случай те ще натиснат политическите партии “, разяснява Руслан Стефанов.

Според него непрестанното говорене за голям дефицити е по-скоро политическо говорене, в сравнение с действителност. " Ясно е, че би трябвало да се прекратят изключенията за Данък добавена стойност, които бяха въведени доста от дълго време, както и продължаващите помощи. Трябва да се отпуши и капиталовата стратегия на държавното управление. Няма по какъв начин непрестанно и единствено с непопулярни ограничения да се работи. Все отново България чака едни 10 милиарда по Плана за възобновяване и развиване и другите други фондове за превъзмогване на следствията от зависимостта от Русия в енергетиката и за обективен енергиен преход “, добави Стефанов.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР