Държавните рафинерии на Китай засега спазват съществуващите петролни договори с

...
Държавните рафинерии на Китай засега спазват съществуващите петролни договори с
Коментари Харесай

Китайските държавни рафинерии избягват нови сделки с руски петрол

Държавните рафинерии на Китай към този момент съблюдават съществуващите петролни контракти с съветски компании, само че заобикалят да подписват нови, макар предлаганите големи отстъпки. Те се вслушват в апела на Пекин за нерешителност заради възходящите западни наказания против Русия. Това оповестяват шест разнообразни източника пред " Ройтерс ".

Държавната китайска петролна компания Sinopec, най-голямата рафинерия в Азия CNOOC, PetroChina и Sinochem останаха настрана в търговията с съветски нефт със период на доставка през месец май.

Китайските държавни петролни корпорации не желаят намерено да поддържат Москва посредством закупуване на спомагателни количества нефт, откакто Съединени американски щати не разрешиха вноса на съветски нефт през предишния месец, а Европейски Съюз наложи наказания на " Роснефт " и " Газпром петрол ".

Китайските компании са внимателни, тъй като дейностите им могат да се одобряват като представителни за волята на китайското държавно управление. Поради това нито една от тях не желае да изпъква като водещ покупател на съветски нефт, оповестяват китайските източници на " Ройтерс "

Sinopec и Petrochina са отказали да коментарат. CNOOC и Sinochem не са дали отговор на настояването за коментар.

Китай и Русия развиват все по-тесни връзки през последните години, а тъкмо преди съветската инвазия през февруари оповестиха партньорство без ограничавания. Китай отхвърля да осъди дейностите на Русия в Украйна или да ги назова инвазия.

Китай е най-големият вносител на нефт в света и максимален покупател на съветския недопечен нефт с покупки от 1.6 милиона барела дневно. Половината от тях се доставят по тръбопроводи по междудържавни контракти

Източници на " Ройтерес " чакат китайските държавни компании да съблюдават дълготрайните и съществуващи контракти за съветски нефт, само че заобикалят нови борсови покупко-продажби. Спадът на вноса на съветски нефт в Китай ще накара великански държавни рафинерии да се извърнат към различни източници, добавяйки напрежение към световните пазари.

Референтните цени на петрола Brent стигнаха до 14-годишен пик от $140 за барел при започване на март, откакто Русия нахлу в Украйна. След това фючърсите на Brent се намалиха до $110, откакто Съединени американски щати и съдружниците оповестиха проекти за освобождение на количества от стратегическите запаси.

Преди рецесията в Украйна съветският нефт представляваше към 15% от китайския импорт на нефт. Половината от него минава през тръбопроводите " Източен Сибир и Атасу-Алашанкоу ", а останалата част с танкери от пристанища в Черно море, Балтийско море и Далечния изток.

Unipec, комерсиалното поделение на Sinopec, който е водещ покупател на съветски нефт, предизвести своите световни екипи за рисковете от работа с съветски нефт.

" Посланието и тонът са ясни – контролът на риска идва преди облагите “, споделя един от източниците на " Ройтерс ". " Въпреки че съветският нефт е доста поевтинял, има доста проблеми като обезпечаване на застраховки за корабните транспорти и усложнения при заплащането “.

Друг от източниците на " Ройтерс ", който има рафинерия, която постоянно преработва съветски недопечен нефт, е уведомил Unipec да откри сурогат, с цел да поддържа естествена работа.

" Освен пратките, които са пристигнали през март и би трябвало да дойдат през април, няма да има повече съветски нефт “, споделя този източник. Unipec натовари 500 000 тона съветски петрол вид Уралс от балтийските пристанища на Русия през март, който е най-големият размер от месеци. Последните покупко-продажби на Unipec с Уралс ще бъдат две колета от общо 200 000 тона от съветския производител Сургутнефтегаз.

За сметка на това Индия стартира да изпъква като най-големия интернационален покупател на съветски нефт, като до момента е закупила минимум 14 милиона барела (2 милиона тона) съветски нефт от 24 февруари до момента. Индия е купила общо 16 милиона барела съветски нефт през цялата 2021 година, съгласно изчисленията на " Ройтерс ".
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР