Държавната консолидационна компания - една от касичките на властта по

...
Държавната консолидационна компания - една от касичките на властта по
Коментари Харесай

Реваншът за ДКК е директен удар срещу Кирил Петков

Държавната консолидационна компания - една от касичките на властта по време на ръководството на Бойко Борисов и доближените до него кръгове продължава да ражда кавги. Завесата над активността й, която бе леко открехната при първия длъжностен кабинет, тези дни напряко падна. И се видя опитът за реванш към почналият измененията там министър Петков.

И както нормално се случва първи лъснаха

  незагладените ръбове и скритите дупки

 завещани му от неговите прародители.  Въпреки опитът му да пресуши блатото на ползи в ДКК, маскирани като държавни, ръцете му се оказаха вързани „ по закон “.

Както „ Банкеръ " писа още при започване на септември в обявата си „ Колко маски може да смъкна министър Петков “, кадровите странности в Държавната консолидационна компания продължиха. Мениджърите на мегаструктурата, назначени от принципала й дотогава бяха петима -  Рая Каназирева, Анастас Гогов, Диляна Софиянска, Красимир Тенев и Радостин Вазов. И хоп - на 2 септември министър Кирил Петков, след доста премеждия, съумява да вкара още двама души в него - Валери Белчев (от 16.09 той към този момент не е в борда) и Ваня Караганева. Отстранен беше и тогавашния изпълнителен шеф Ясен Спасов, а Караганева се придвижи до позицията на втори изпълнителен шеф.

Очевидно обаче това не е било по усета на заварените членове на Съвета на шефовете в ДКК и по тази причина в деяние е наведен следния сюжет. Съветът на шефовете - без Караганева се събира, обобщава " греховете " й и разгласява своите заключения на уеб страницата на ДКК.  Сегашният министър на стопанската система - Даниела Везиева се оказва неподготвена да отговори на публицистите, тъй като никой не я е уведомил за упоменатото съвещание на СД. Тя изяснява само, че ще желае оставката на трима от членовете на директорския ръб.

Държавният мастодонт, който години наред пазеше дълбока тишина за активността си, внезапно взе че се преориентира към прозрачност.  В известието на уеб страницата му е посочено, че  Караганева е освободена от Съвета на шефовете поради " редица незаконни дейности и безотговорни бездействия, които нанасят съществени финансови вреди на ДКК, надлежно на страната и уронват престижа на Министерство на стопанската система в качеството му на едноличен притежател на капитала на ДКК ".

Инак безмълвните до момента началници на сдружението предоставиха на интересуващите се по тематиката

забележителен по пълнота и обем  лист

с откритите до този миг нередности в активността на Караганева, който би й обезпечил светкавична прокурорска инспекция.

И всичко това без принципалът на сдружението - министерство на стопанската система, да подозира. Тези дейности на борда на ДКК обаче безусловно взривиха служебния министър на стопанската система Даниела Везиева. Веднага след своеволните дейности на „ остатъчния “ герберски състав в ръководството на ДКК, тя изиска три оставки на членове на Съвета на шефовете. Тези на Рая Каназирева, Радостин Вазов и Диляна Софиянска, които са дали своят вот за освобождението на Караганева.

Що се отнася до формалното изказване за аргументите, довели до отстраняването й, както и  форумулираните в прессъобщението нарушавания, съгласно Визиева са безспорни спекулации. Тя не скри обстоятелството, че сред министерството и ДКК „ няма връзка на нужното равнище “.

Нещо повече, икономическият министър твърди, че съвещанието на Съвета на шефовете, което е взело решението за освобождението на Караганева, явно е било извършено по специфична постановка, защото в него не са взели участие другите двама членове  на борда. Макар и да не уточни имена на отсъстващите, по всяка възможност става дума за  Александър Михайлов и Чавдар Христозов, които в края на октомври бяха определени за  нови членове на Съвета на шефовете от квотата на страната. Министър Визиева твърди, че те не са били известени по надлежния ред.

 Което подсказва, че

борбата за контрола върху милиардите, следени от ДКК се трансформира във война

сред предходните и актуалните ръководещи.

Обяснимо, от ГЕРБ незабавно желаеха да се разбере дали обвиняванията в специфичното известие на ДКК дават отговор на истината и приканиха към прокурорска инспекция по всички тях.

На терена ненадейно се появи и Комисията за битка с корупцията (КПКОНПИ), ръководена от Сотир Цацаров. От антикорупционния орган оповестиха, че стартират инспекция по сигнала на Съвета на шефовете на ДКК и щели да решат дали да изпратят материалите на прокуратурата, в случай че открият " съществуване на корупционни закононарушения ".

Самата 

Караганева, която мълча два дни, също се разприказва.  

Тя не отхвърли всички обвинявания, само че разгласи че оспорва решението на Съвета на шефовете за отстраняването й в съда. Тя твърди, че съвещанието е извършено в нарушаване на закона, откакто не всички членове на борда за известени съответно за него. 

" Понастоящем, вписването на смяната в Търговския указател, по отношение на освобождението ми като изпълнителен шеф, инициирано от тези представители в Съвета на шефовете, не е минало като процедура в Агенцията по вписванията. Дадени са инструкции на вносителите да показват доказателства за постоянно привикване на съвещанието ", заяви Караганева. 

По отношение на обвиняването, че без да пита била сменила юристите на ДКК, обяснението й бе повече от разумно. Вместо да наеме адвокатско сдружение, остарялото управление е употребило услугите на комерсиалното сдружение " КейсПро ". И то не по силата на контракт, а на незначително рамково съглашение.

" Извън това, във въпросното рамково съглашение е планувано, че процесуално посланичество се дава въз основа на обособени контракти. Такива обособени контракти по редица голям брой каузи са подписани единствено с един юрист - Александър Андонов Бояджиев, обвързван с комерсиалното сдружение " КейсПро " ООД. Огромни суми са платени и по тези обособени контракти ", твърди Ваня Караганева.

Според Търговския указател, въпросният Александър Бояджиев е тясно обвързван с " КейсПро " и до март 2020 година е бил съучастник в ООД-то.

Равносметката, съгласно Караганева е прекомерно печална: от пет търговски каузи - две са изгубени, а три са на първа инстанция, макар изплатените безбожни възнаграждения от над 1 млн. лв.. " Всичко това основава у мен, в качеството ми на изпълнителен шеф, основателно подозрение в добросъвестността на контрагентите по тези контракти и поради доверителните връзки сред клиент и юрист съм отдръпнала пълномощията му ", написа в позицията си Ваня Караганева.

Тя аргументира всяко свое деяние по всички останали обвинявания на Съвета на шефовете. 

Един от парещите въпроси  

- дали еднолично е разрешила ВМЗ да даде изключителни права за своята продукция на частно юридическо лице без нужното изследване за целенасоченост, тя изяснява по този начин:

„ В качеството си на изпълнителен шеф, в сходство с наредбата на член 65, ал.3 от Търговския закон, правомерно съм одобрила решение, взето от Съвета на шефовете на ВМЗ за даване на такива права. Изискала съм мнение от дъщерното ни сдружение „ Кинтекс “ ЕАД, с което те не възразяват да се дават изключителни права ".

Заплашената с освобождение - Рая Каназирева, другата директорка на ДКК, която влезе в директорския ръб в последните дни на държавното управление на Бойко Борисов в края на май, само че стана началник по времето на служебния стопански министър Кирил Петков, пък разгласи, че има желание  казусът с нарушаванията или НЕнарушенията  да  стигне до европейския основен прокурор Лаура Кьовеши. Пред публицисти, тя размаха директория с документите по случая и разгласи:.

" Тази директория е в президентството, при премиера, при министъра на стопанската система, ДАНС и прокуратурата. Не знам към този момент кой да осведомявам, почтено казано! Видях, че може да се осведоми и да се пусне до Лаура Кьовеши. Смятам тази директория да отиде и до Европейската прокуратура ".

Очевидно „ кокалът “ Държавна консолидационна компания няма да бъде даден без пердах. А кой крив и кой прав надали в миналото ще разберем, като се има в поради какъв брой и какви ползи стоят зад всяка стъпка по пътя към преодоляването на контрола на инак държавното дружество…
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР