Даниел Лорер, министър на иновациите и растежа, и Владимир Георгиев,

...
Даниел Лорер, министър на иновациите и растежа, и Владимир Георгиев,
Коментари Харесай

Беновска пита Лорер: Линда Петкова да кандидатства в ББР за ток-финансиране, може ли?

Даниел Лорер, министър на нововъведенията и растежа, и Владимир Георгиев, член на УС на ББР, дават отговор на въпроси на Илиана Беновска на конференция за показване на нова стратегия на Българската банка за развиване (ББР) в поддръжка на българските компании за финансиране на разноските им за електроенергия от 18-ми февруари 2022 година, излъчена непосредствено във  и в  пита-Радио К2 и  по Радио К2 на 93.9MHz.

Илиана Беновска: Г-н Лорер, здравейте, Беновска! Това май е първото обществено показване на ББР, поправете ме, в случай че греша! Въпросът ми е по-широк -кога управлението на ББР ще показа своите цели, промени и самите себе си, като хора, които ще ръководят тази банка? И вторият ми въпрос – във Вашият патримониум, персонално, като министър, се пада да управлявате 10 милиарда и доста институции, да не ги изброявам в този момент. Може ли да кажете какви са Вашите бизнесцели, в случай че мога да се изразя на езика на частния бизнес, от който идвате? И какъв е времевият небосвод на Вашата пътна карта, в случай че имате такава?

Даниел Лорер: Благодаря за въпроса! Портфолиото на Министерството на нововъведенията и растежа се състои от два съществени процеса, които са взаимосвързани. Единият е процесът на вложения. Както неведнъж сме казвали, най-хубавият стопански напредък е този, който се базира на новаторската стопанска система, защото той мъчно напуща страната. Затова ние положихме старания Министерството на нововъведенията и растежа да сплоти най-сетне всички принадлежности на страната за поддръжка на нововъведенията и поддръжка на икономическия напредък! От позиция на финансови институции това са ББР, където сме през днешния ден. Банката би трябвало да се концентрира, както е по закон, върху поддръжка за дребни и междинни предприятия, непосредствено финансиране за тях. Следващата значима институция е Фонда на фондовете. По сходство на доста други европейски страни той би трябвало да бъде не пряк разпоредник на средства, т.е. да финансира недиректни бизнеси, а да дефинира финансови медиатори, които да извършват тази активност. Отново главно в огромната си рамка по европейски стратегии.

Оттам нататък министерството също концентрира при себе си оперативните стратегии, които в действителност са част от една обща идея, които включват нововъведения, развойна активност и поддръжка на започващи предприятия. Това са детайлите на икономическото портфолио, които са при нас. И бих добавил към тях най-важния детайл от позиция на външните вложители, а точно Българската организация за вложения. Българската организация за вложения е значимо да поеме една доста по-активна роля да промотира България измежду вложителите, както вътрешни, по този начин и в по-голямата си част външни вложители!

Всъщност пропуснах да прибавя още нещо, един спомагателен механизъм за поощряване на вложители у нас е нашият личен, вътрешен закон за поощряване на вложения, който разрешава огромни вложители да аплайват за поддръжка от страната по отношение на направени огромни вложения. Това портфолио също се намира при нас, защото то е част от същия стопански цикъл.

По отношение на показване на сътрудниците от ББР, мисля, че с новата политика за самодейни принадлежности за бизнеса, този е трети подред, ще ги виждате много постоянно.

Илиана Беновска: Каква ще бъде Вашата политика за „ златните паспорти “? Виждате, че това е огромен проблем и в Народното събрание и в българската политика сега!

Даниел Лорер: „ Златните паспорти “ станаха проблем за България, тъй като, въпреки и да са една капиталова насърчителна скица, позната по света, у нас тя беше опорочена. И както европейските, по този начин и американските ни сътрудници ни алармираха еднопосочно, че в случай че желаеме да напредваме по пътя на правовата страна, по този метод да се раздават паспорти – не трябва. Така че ние сме безусловно еднопосочни, че „ златни паспорти “ – тази скица се прекратява, до момента в който сме задоволително несъмнено, че в страната има контролни механизми, които да разрешават това да се случва единствено против действителни вложения. Така че тази процедура се прекратява!

Илиана Беновска: Да допълня за „ златните паспорти “, в случай че позволите, господин Лорер! За да няма градски митове, които вредят и на Вас, и на министър-председателя Петков, аз се пробвах да поканя моя другар Стамен Янев да поговори по тематиката, към този момент той ми отхвърли. Може би Вие ще му разрешите, запитвам Ви дали може! Обследвахте ли връзката му като правист по издаването на финансовите удостоверения на тези вложители? Разследвахте ли дали в действителност се е боравило с едни и същи един милион и един лв., като активи и скъпи бумаги? И дали всичко това се е правило в една банка, която е обвързвана с един от хората, които са в листата на Кирил Петков?

Даниел Лорер: По отношение на „ следствената работа “, в случай че мога да се изразя по този начин …

Илиана Беновска: Не, тя е аналитична! Вие нали поехте това във Вашия патримониум!

Даниел Лорер: Аналитична е, точно! Нашата съществена цел е да приключим с образуването на Министерството на нововъведенията и растежа, да приемем нашия организационен устав, както и някои модификации в законите на България, тъй че името да е указано и ние да можем да влезем в своите пълномощия изцяло. Когато това се случи, ние ще стартираме доста главен обзор по най-различни институции, които са подопечни на новото министерство.

Илиана Беновска: А ще поощрите ли Стамен Янев да се появи обществено, господин Лорер – да или не?

Даниел Лорер: Г-н Стамен Янев към този момент се появява по медиите, тъй че няма никакъв проблем с неговото появяване. Доколкото знам той беше на едно или две изявленията към този момент!

Илиана Беновска: Благодаря!

Даниел Лорер: И аз благодаря!

Медия: И аз да попитам за новата стратегия, от кой момент започва тя, на какви условия би трябвало да дават отговор кандидатстващите компании и може ли даже един сладкар, една дребна сладкарница да се възползва от такова финансиране?

Илиана Беновска: Само да се пошегувам – сладкарницата на Линда ли визирате, колежке?

Медия: Не, госпожо!

Владимир Георгиев: Що се отнася до това кои могат да аплайват – нямаме ограничавания. Всички дребни и междинни компании могат да аплайват по тази стратегия, тя започва от понеделник, тъй че може умерено да се вършат приложения!
Източник: novinata.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР