Да се увеличи броят на избираемите часове в училища и

...
Да се увеличи броят на избираемите часове в училища и
Коментари Харесай

Предлагат да има повече избираеми часове за учениците

Да се усили броят на избираемите часове в учебни заведения и да се планува опция всяка година децата да учат друг предмет. Това ще предложи на просветителното министерство ръководителят на Сдружението на шефовете в междинното обучение и шеф на столичното 51 СОУ „ Елисавета Багряна “ Асен Александров.

Той изясни пред Монитор, че сега единствено към 10% от часовете за учениците от 8-и до 10-и клас са избираеми, само че съгласно него броят им би трябвало да нарасне фрапантно – 5-6 седмично.

Изборът им пък би трябвало да се случва година за година. „ По този метод децата могат да схванат къде им е мощ “, съобщи Александров. Той разграничава тези избираеми предмети от клубовете по ползи, които също са по избор от учениците. Следвайки образеца на пирамидата с потребностите на индивида, формирана от американския психолог Ейбрахам Маслоу, Александров е направил собствен модел на просветителната система като избираемите предмети заемат едвам 4-о място.

Най-отдолу Александров е сложил всички информации, тъжби, доклади и инспекции, които съгласно негови данни заемат 30% от дейностите на педагозите в школата. Над тях с 25% се подрежда вниманието, което отделят за изработката на графици, образователни проекти и отбелязване на наличието на учениците.

В средата на пирамидата, заемащи 20%, пък Александров е сложил преподаване за положителни резултати на матурите и националното външно оценяване, само че не и за схващане на материала, добра организация, ред и дисциплинираност. На върха след избираемите часове и ученето с схващане той слага уменията на XXI век, които са значими за живота, само че доста малко учебни заведения отделят време да тях.

Според Александров пътят на промяната в просветителната ни система се крие в обърнатия вид на тази пирамида, в който най-голямо внимание се отделя на уменията от XXI век, а минимум за бумащината.

„ Искам да трансформира мнението на обществото и сътрудниците учители какво би трябвало да се прави в учебно заведение. През всеки предмет би трябвало да развиваме полезности и добродетели. Бележкарството няма смисъл “, съобщи шефът на 51-о СОУ.

В столичното школо към този момент работят по обръщането на пирамидата в вярната посока. Те имат цифров облак, който дава опция за бърз достъп и елементарно попълване на всички информации, както и електронен дневник, който улеснява попълването на отсъствията. Директорът прибавя, че постоянно води диалози с родители, че е значимо детето да се възпитава в смелост, изобретателно мислене и работа в екип.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР