© АНЕЛИЯ НИКОЛОВА Ще станем ли един гигантски Слънчев бряг?

...
© АНЕЛИЯ НИКОЛОВА Ще станем ли един гигантски Слънчев бряг?
Коментари Харесай

Мнения Daily - Политиката трябва да е хвърлен камък, а не балон

© АНЕЛИЯ НИКОЛОВА

Ще станем ли един великански Слънчев бряг? Още по тематиката
И още: Ще оцелее ли визията на Орбан за нова Европа
14 авг 2017
И още: Вицепрезидентът Пенс би стопил детектора на лъжата; Путин е като Брежнев, само че без Андропов
9 авг 2017 Екология vs. презастрояване

Политиката би трябвало да е хвърлен камък, а не балон

Както все по-често в последно време, един от главните врагове на народа се оказват еколозите, които сякаш се нареждали в челните редици на битката против икономическото развиване. Те са описвани като екофундаменталисти. Като зелени талибани, които са подготвени да пожертват всяка евентуална инфраструктура или опция за градеж, водени от своите подмолни и несъмнено прозападни възгледи. Излиза, че да мислиш за природата е антибългарско и непатриотично. Какво от това, че вечер, когато седне пред ракийката и салатката и по радиото пуснат " Хубава си, моя горо ", на средностатистическия българин му става благо и драго. Че и някоя сълза може да пусне, тъй като знае по какъв начин незаконната сеч беснее из горите на скърбящата татковина.

Заинтересованите от евентуалните градежи и икономическо развиване лица по този начин и не могат да проумеят, че голяма част от рецензиите и недоволството към тяхното " облагородяване " на все по-малко девствената българска земя идват от загрижени жители, които съществено се тормозят плажната ни линия да не стане като един великански Слънчев бряг. Да не се трансформира в зона за алкохолен туризъм, в която задгранични младежи да си устройват разнообразни по мащаб вакханалии. Не, настояват, нямало да стане по този начин. Но кой може да даде сходна гаранция в страна, в която политиците през днешния ден настояват едно, а на следващия ден със същата сила се впускат да пазят таман противоположното?

Огромна част от плажната ни линия към този момент е бетонирана. Това ли би трябвало да е ориста и на дребното останали по-диви места? Трябва ли феновете на другия туризъм всеобщо да се избавят към Гърция през лятото, което по този начин или другояче се обрисува като повсеместна наклонност.

За " Натура 2000 " се приказва от години. Още от проблема с Иракли и всеобщите митинги, които доведоха до основаването на партията " Зелените ". Още от противоречивия въжен превоз към Седемте езера, които точно след неговото изграждане са застрашени от прекомерно огромния туристически поток. Още от въпросите, свързани с Банско и с Витоша. Да вземем единствено случая с Иракли. Колко пъти през годините опасността за застрояването на плажа се появяваше, макар видимо извоюваната преди този момент борба? Колко пъти би трябвало да се повтарят едни и същи неща, а управниците с добре заучен фасон да се усмихват, да кимат и да повтарят по какъв начин ще решат казуса, с цел да разберем след няколко месеца, че всичко, което им е било казано, е влезнало през едното ухо единствено с цел да излезе през другото?

Но с цел да има действителна политика, дадената дума би трябвало да бъде хвърлен камък, а не балон напразно. Подписаните съглашения би трябвало да се съблюдават, вместо да се чудим единствено по какъв начин да минем по тънката лайстна. Толкова време се движим точно по нея и резултата всички го виждаме: една страна, в която решенията се вземат въз основа на шуробаджанащина, спонтанност и в търсене на по-малкото противодействие. Ако думите и обещанията не престават да бъдат балони, те рано или късно ще се спукат. За което ще плащаме всички.

------------Акциите по морето възпитават " заучена беззащитност " у институциите.

Ето, Симеон(ов) идва...

Държава не се ръководи със спектакли на Слънчака

Фотограф: ГЕОРГИ КОЖУХАРОВ
Вицепремиерът Симеонов направи показна акция, затвори две заведения, арестува един DJ и се похвали във фейсбук. Няма неприятно. Лошото е, че си мисли, че сходни практики са естествени за един вицепремиер. И, което е най-лошо, счита, че същността на демокрацията е в това държавните институции да си правят работата единствено с политическа поддръжка.

Явно вицепремиерът не схваща в какво се състоят неговите отговорности и стратегически отговорности. Демократичните институции би трябвало да работят свободно и без значение от политическо вмешателство. Това е основата на правовата страна. Всичко друго са празни приказки, недоумение или отвращение. Вицепремиерите би трябвало стратегически да дават насоки за развиване, а институциите да си гледат тяхната работа.

И е тъжно, че отново би трябвало да обясняваме обикновени неща. Остава единствено гласоподавателите, тези, които са изпратили днешния вицепремиер на власт, да схванат, че с показност и евтини спектакли по Слънчака не може да се ръководи една страна. И доста, но доста хубаво да си помислят за идващите избори...

Ситуацията е аналогична със остарялата алегория за рибите и гладните хора. Изкусително е да нахраниш гладните. Изглеждаш добър. Но по този начин развиваш " заучена беззащитност ". Гладните ще стоят и ще чакат постоянно да ги нахраниш. Трябва да ги научиш сами да си подготвят храна и сами да се хранят. За да останат хора.

Та, колкото и да наподобява добре, че " най-сетне някой е направил нещо ", това " нещо " единствено демонстрира нефелността на институциите и им усилва " заучената беззащитност ". Институциите би трябвало да се научат да работят сами, с цел да се съблюдава законът. Ако не могат, да се разпуска всичко и да се затваря страната. Така че дейностите на вицепремиера са с отрицателен нюанс, колкото и да не се има вяра на мнозина.

--------------
Националният ни интерес е блокиран в тясното Кресненско дефиле.
Инфраструктура

Магистрала " Струма " е тест за българските институции

Фотограф: НАДЕЖДА ЧИПЕВА
Изграждането на автомагистрала " " Струма в правата на Кресненското дефиле се трансформира в съществено предизвикателство и в тест за действието на демократичните институции в България. Въпросът дали една народна власт работи получава своя отговор тогава, когато се наложи съвместяването на разнообразни и значително противоположни ползи. Не се оправяме добре с това предизвикателство, най-малко що се отнася до плана " Струма ".

Преди всичко, изгубихме доста време в дебати за екология и разнообразни софтуерни решения. Спряхме се на вид, който след това се оказа прекомерно рисков - създаване на тунел с дължина над 15 км. Честата промяна на държавни управления постави досието с автомагистрала " Струма " на дъното на шкафа. Състезанието кой какъв брой ще вземе - без да сме в положение да надникнем в детайлите зад сцената - явно също дава своето отражение. Преди месеци се оказа, че е изчезнала досието с документите за търг на тунел " Железница ". Изтича срокът за оползотворяване на финансирането, отпуснато от Европейска комисия, само че ние продължаваме да спорим.

Излазът на България на Егейско море за търговия, туризъм и икономическо развиване е от основно значение за националния ни интерес. Целият трафик и връзка в Югоизточна Европа предпочитано върви по линията Солун - Скопие - Белград към Централна Европа. Сега по тази ос се създава и огромен китайски инфраструктурен план. Ние оставаме в плен на тесния път по Кресненското дефиле, където има безразсъдно висок брой произшествия с човешки жертви, постепенно напредване, а следствията са на процедура самоизолация на България. И по този начин към този момент 27 години след отпадането на политическите - стратегическите ограничавания на студената война. Отворени бяха КПП-та до Гоце Делчев, Златоград и Маказа, само че тяхната пропускателна дарба за трафик е оскъдна - инцидентно или целеустремено. Магистрала " Струма " е в положение да реши в забележителна степен всички тези проблеми, изключително в случай че към създаване на автопътя се прибави и рехабилитация на стоманения път към Солун.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР