Честит празник, скъпи дами!Както много теми напоследък, така и 8

...
Честит празник, скъпи дами!Както много теми напоследък, така и 8
Коментари Харесай

Честит празник, мили дами!

Честит празник, скъпи дами!

Както доста тематики в последно време, по този начин и 8 март може би ще раздели обществото. Някои ще кажат, че е социалистически празник, други – че това е денят на мама и това го знае всяко дете.

Ние считаме, че това е още един ден, в който да се отдаде респект на по-красивата, по-нежната, по-силната част от човечеството.

Тази, която дава живот и дава живота си, с цел да го опази. Тази, която ви посреща, която ви завива, която ви чете приказки, страда за вашите дела, готви, слуша, поучава. Тази, която ви обича без значение какъв брой сте комплицирани, ядосани, неразбрани. Тази, която се храни след вас, с цел да имате повече. Тази, която застава до вас във всяка житейска борба. Тази, която е на ваша страна, без да се интересува от причините. Тази, която мисли за вас непрекъснато, и се моли за вас, и в случай че би трябвало ще слезе до пъкъла, с цел да ви види благополучен. Мама.

Да почетем и обичаните!

Тези, които вършат света по-красив, по-подреден, по-сигурен. Тези, които ни дават криле и мотиви да бързаме да се връщаме у дома. Тези, поради които се пишат стихове и музика. Тези, които ви подаряват с наследници и се грижат те да станат положителни хора. Тези, поради които си коства да направиш някоя нелепост и тези, които ще ти я простят. Тези, които желаят да наподобяват още по-красиви поради вас.

За всички тях – бъдете честити!

Историята на празника стартира през 1857 година в Ню Йорк, когато е проведен един от първите протестни манифестации на дамите, работещи в текстилните заводи. Те упорствали за равни права с мъжете, понижаване на работното време и възстановяване изискванията на труд.

През 1909 година Американската социалистическа партия провъзгласила 28 февруари за Национален ден на дамата. До 1913 година американките са го отбелязвали последната неделя от месец февруари.

На 27 август 1910 година в Копенхаген се организира първата интернационална конференция на дамите, проведена от социалистическия интернационал. По предложение на немската социалистка Клара Цеткин се приема всяка година в една от първите недели на пролетта да се чества деня на работничките и на интернационалната им взаимност, за да се активизират необятните женски трудови маси за битка за пълноправие с мъжете във всички публични сфери на живота.

В резултат на това решение Международният ден на дамата се празнува за първи път през 1911 година в Австрия, Германия, Швейцария и Дания, когато повече от един милион мъже и дами вземат участие в шествия.

От 1914 година отбелязването на празника в другите страни е на датата 8 март. Той се свързва при започване на века с битката за политическо, икономическо и обществено пълноправие.

През 1977 година Общото заседание на Организация на обединените нации взема решение 8 март да стане Международен ден за правата на дамите.

По време на социализма 8 март беше много политизиран. Но последователно се трансформира в един по-интимен и по-земен празник. Безспорно той e с обичаи в България. Много хора го празнуват и през днешния ден.

Осми март е формален празник в Афганистан, Ангола, Армения, Азербайджан, Беларус, Буркина Фасо, Камбоджа, Китай (само за жените), Куба, Грузия, Казахстан, Киргизстан, Македония (само за жените), Мадагаскар (само за жените), Молдова, Монголия, Непал, Русия, Таджикистан, Уганда, Украйна, Замбия и доста други страни.
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР