Бюджетът на НЗОК 2022 г. за дентални дейности категорично не

...
Бюджетът на НЗОК 2022 г. за дентални дейности категорично не
Коментари Харесай

БЗС иска още 22 млн. лв. увеличение на бюджета за дентални дейности

Бюджетът на НЗОК 2022 година за дентални действия изрично не би трябвало да е подобен и ще използваме всички законови средства да бъде изменен преди второ четене. Това съобщи на конференция през днешния ден ръководителят на БЗС доктор Николай Шарков.

По думите му би трябвало да бъдат увеличени цените изплащани от НЗОК за дентални действия през 2022 година, тъй че да се обезпечат средства за първична дентална помощ за лица до 18 години; първична дентална помощ за здравноосигурени лица над 18 години; първична дентална помощ за лица до 18 години, настанени в домове за медико-социални услуги, за децата, настанени в специфичните учебни заведения и домовете за развъждане и образование на деца, лишени от родителска грижа, включително и след навършване на 18-годишна възраст и за лицата, арестувани под стража и лекуване на ЗОЛ до и над 18 годишна възраст под обща анестезия; профилирана дентална помощ. Според изчисленията на БЗС бюджетът би трябвало възлиза на 262 050 000лв.

Причината е в растящите цени на енергоносителите и пълзящата инфлация, изразяващи се в нарастване на цените на материали и лекарства употребявани в денталната активност, увеличените заплати на помощния личен състав и изключителния растеж на цените на всички енергоносители, т.е. фрапантно нарастване на директните и непреките разноски на лечебните заведения на лекарите по дентална медицина.

„ Средствата за дентална помощ в бюджета на НЗОК са 239,7 млн. лева Като основа е употребен последния обновен бюджет от 2021 година – 215 млн. лева Увеличението е към 17%. Само че потреблението на дентални услуги е 229 млн. лева И когато се стъпи на тази основа, се вижда, че бюджетът е повишен с 4,5%, при изискване, че бюджетът за доболнична помощ се усилва с 30%. Това приказва, че денталната помощ е отвън полезрението на хората, които взимат решенията, тъй като считат, че тя е придатък на наложителното здравно обезпечаване. А денталната помощ в здравното обезпечаване, икономисва доста общи болести “, сподели доктор Шарков.

Той акцентира още, че цените би трябвало да се трансформират и с цел да не се допусне увеличението на каузи на пациента в заплащането.

Второто искане на Зъболекарския съюз е денталните медици, които имат подписан контракт с НЗОК, също да бъдат включени в групата на работещите на „ първа линия “.

" Ние работим на 35 сантиметра от входа и изхода на инфекцията и по тази причина сме облечени по същия метод като тези, които са в лечебните заведения и Коронавирус кабинетите. Лекарите по дентална медицина работят „ на входа “ на инфекцията от първия миг, само че досега не получават възнаграждение за работа на „ първа линия “. Нямаме затворени кабинети, работим на „ първа линия “. Настояваме за същия компесаторен механизъм като останалите „ бели престилки “ - да се заплаща месечна сума в размер на 1 000 лева за работа на първа линия, като бюджетът и прехвърлянето на тези средства да се заложат в бюджета на НЗОК за 2022 година “, сподели още доктор Шарков.

Като илюстрация на разноските, които противоепидемичния протокол изисква от лекарите по дентална медицина, от БЗС показаха, че през 2021г. са осъществени 4 964 323 действия в денталната медицина, с часово приложение на персонални защитни средства, дезинфектанти и други.

От БЗС разясниха и протезирането на обеззъбените лица над 65-годишна възраст като подчертаха, че няма никакъв проблем с тази стратегия.

„ В този пакет, сега, влиза единствено клиничното възнаграждение на възобновяване функционалността на дъвкателния уред при цялостна обеззъбена горна и/или долна челюст с горна и/или долна цяла плакова зъбна протеза, в това число и контролни прегледи за интервал от 4 години. Т.е. заплаща се единствено активността на лекаря по дентална медицина. Не е планувано заплащането на самата зъбна протеза като здравно произведение. Дори да се плануват средства в бюджета на НЗОК за възнаграждение на самата зъбна протеза, заплащането от НЗОК не може да бъде осъществено, в случай че не бъде включено в пакета, обезпечен от бюджета на НЗОК “, споделиха от УС на БЗС.

„ Категорично заявяваме, че Управителят на НЗОК не е имал никаква възможностда извърши разплащане за правене на тотални зъбни протези в зъботехническа лаборатория и отдаваме настояването за неговата оставка или на политически ангажимент или на непросветеност “, добави доктор Шарков.

По думите му, в случай че се промени Наредбата, НЗОК ще може да заплаща на лекаря по дентална медицина, а той от своя страна ще заплаща съответната цена на протезата на зъботехника, който я е изготвил. Това възнаграждение ще става, откакто лекарят по дентална медицина е открил, че протезата е направена и няма недоволства от пациента и получи възнаграждението от НЗОК.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР