Британският прокурор Джефри Найс, който беше част от Международния трибунал

...
Британският прокурор Джефри Найс, който беше част от Международния трибунал
Коментари Харесай

Прокурор от Хага: Има основания Путин да бъде съден за престъпленията в Украйна, още утре

Британският прокурор Джефри Найс, който беше част от Международния арбитражен съд за някогашна Югославия, съобщи в изявление за Би Би Си, че президентът на Русия Владимир Путин би трябвало да бъде съден за военни закононарушения, осъществени по време на войната в Украйна. Между 1998 година и 2006 година Найс беше основен прокурор по делото против някогашния сръбски водач Слободан Милошевич.   
По думите на юриста, обвиняванията против Путин са

  " безусловно явни "

" Това са закононарушения против човечеството, тъй като цивилен цели никога не трябва да бъдат бомбардирани или нападани по какъвто и да е метод “, показва той. 
" Няма никакви подозрения, че командната верига води директно към Путин. Това са негови бойци. Най-малкото той знае какво произтича от телевизионните известия, както и всички ние. Но той не подреди (на своите военни) да се върнат, с цел да бъдат разследвани очевидните закононарушения. Той е отговорен. " – акцентира Найс.
Обвинителят показва удивление, че прокурорите и политиците не " формулират това доста по-свободно и намерено ", и позволява, че Путин може в бъдеще да получи имунитет от правосъдно гонене в границите на възможна договорка за привършване на войната в Украйна.
  " Международният углавен съд, под чиято пълномощия е и Украйна, към този момент не е направил никакви изказвания за отговорността на Путин ", отбелязва английският правист.
" Изниква въпросът за какво прокурорът не бърза да го направи. Може би счита (или даже са го предиздвикали да счита така), че неналичието на обвинявания против Путин носи политически изгоди? " - продължава той. " Политическите изгоди – това е намирането на излаз. Напълно допустимо е някои други, не украинците, да приготвят план за политическо съглашение, в който да е заложено, че Путин не може да бъде съден. Тази ужасяваща вероятност ще означава  народът на Украйна да бъде изцяло лишен от правораздаване. " – обобщава Найс.

Според него е изключително значимо да бъде съден точно Путин, а не обособени офицери, защото по този метод „ моралната отговорност ще бъде открита на още в първия стадий и по-късно няма да може да бъде подлагана на подозрение или променяна ".
Джефри Найс добавя, че от негова позиция съдът  за съветските военни закононарушения може да стартира " още на следващия ден " и би трябвало да бъде воден от украинци - на украински език. Същевременно той отбелязва че не е наложително самият Путин да участва в съда. 

Търсенето на доказателства
 
Международният углавен съд стартира следствието на военните закононарушения в Украйна при започване на март 2022 година, скоро след началото на войната. Негови представители неведнъж заявяваха, че поставят всички вероятни старания виновниците да понесат отговорност за действията си.
В отговор на мненията на Найс Международният углавен съд съобщи, че неговият прокурор Карим Хан работи в Украйна, събира свидетелства за военните закононарушения, и има желание да издаде заповеди за арест на отговорните когато бъдат събрани  задоволително доказателства.
„ Всякакви изказвания, че върху офиса на прокурора или върху самия прокурор се оказва външен напън или има въздействие за да се попречва следствието или други дейности, не подхождат на действителността ", се споделя в изказване на съда.
Въпреки многочислените свидетелства за военин закононарушения, в това число удостоверени от интернационалните организации, Москва продължава да твърди, че нанася удари единствено против военни обекти.
Някои страни и организации, в това число Украйна приканват за основаването на специфичен интернационален арбитражен съд за следствие на военните закононарушения в Украйна.
" Като страна, участваща в основаването на Международния углавен съд, Англия е подготвена да окаже нужната техническа помощ за изговаряне на обвинителните присъди ", декларирал през март 2022 година Доминик Рааб – тогава министър на правораздаването на Англия. " Всеки съветски водач и офицер, който е издавал незаконни заповеди, би трябвало да знае, че може да застане на подсъдимата пейка и в последна сметка да отиде в пандиза ",  предизвести Рааб.

Какво съставлява Международният углавен съд 

Международният углавен съд е основан преди 20 години за следствия на геноцид, закононарушения против човечеството, военни закононарушения и закононарушения на експанзия. Пред този съд никой няма имунитет – това се отнася и за държавните водачи.
Съдът се занимава с следствия по каузи за военни закононарушения, закононарушения против човечеството и случаи на геноцид, намиращи се под неговата пълномощия, само че единствено в случай че става дума за дейности, осъществени след 2002 година
Единственото наказване, което съдът може да постанови против обвинен, е отнемане от независимост. Важно събитие е, че Международният углавен съд не преглежда каузи задочно – належащо е обвиненият първо да бъде арестуван. 
Освен това, съдът може да проверява единствено закононарушения на територията или с присъединяване на жители на страните, които са утвърдили Римския статут – документа, въз основа на който е учредена тази институция. Към момента към него са се включили над 120 страни, членуващи в Организация на обединените нации.
Русия подписа Римския статут през 2000 година, само че не го е утвърдила. През 2016 година съветското министерство на външните работи, по предписание на президента на Русия Владимир Путин уведоми Организация на обединените нации, че Русия се отдръпва от това съглашение – откакто анексирането на Крим беше оповестено за окупация.
Русия не е първата страна, която отдръпва подписа си от Римския статут без преди този момент да го е утвърдила. Две години след неговото учредяване Съединени американски щати също се отдръпнаха. 
Украйна е измежду страните, които не са подписали Римския статут.
Освен това съдът преглежда каузи, единствено в случай че страната, където е осъществено обещано закононарушение (или чиито жители са заподозрени), не може или не желае сама да извърши следствие по съответното дело.
От последното предписание обаче са правени изключения. Международният углавен съд може да се заеме с следствие при положение, че правната  система на дадена страна не подхожда на интернационалните стандарти или в случай че тя се пробва да отбрани обвинен от основателно правосъдно гонене. 
През времето от своето основаване съдът е издал 29 заповеди за арест на обвинени, само че от тях са арестувани единствено 8 души. Други 13 души се укриват сполучливо от съда, а няколко от обвинените починаха преди да бъдат изправени пред правораздаването.
Превод: Faktor.bg
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР