Британският журналист Тим Джуда познава Украйна, познава и Балканите, където

...
Британският журналист Тим Джуда познава Украйна, познава и Балканите, където
Коментари Харесай

Тим Джуда, журналист: Победа на Русия би окуражила Додик да отцепи Република Сръбска

Британският публицист Тим Джуда познава Украйна, познава и Балканите, където е дълготраен сътрудник на The Economist. Има няколко книги за Балканите, в това число за Сърбия и Косово. Започва професионалния си път в Би Би Си, като предава от Дарфур, Уганда, Афганистан, Северна Корея, Грузия и Армения.

Президент е на борда на Балканската мрежа за проверяваща публицистика. В последните няколко години част от работата му е обвързвана с проучване на демографията в Югоизточна Европа - тематиката, с която взе участие през вчерашния ден в полемика за обезлюдяването като част от събитието

" Дневник " беседва с Джуда за резултатите от войната в Украйна върху Балканите.

От Украйна дойдохте на Балканите. От първия ден, когато съветският президент Владимир Путин подреди нахлуването в Украйна, се разискват резултатите върху Балканите.. Чухме полемики, че Босна може да е идната, Украйна да има въздействие сред Сърбия и Косово по какъв начин виждате вие резултатите на войната?

- Ако руснаците бяха съумели в завземането на Киев и Украйна бе рухнала, нещата щяха да са доста разнообразни. Милорад Додик, който в Република Сръбска постоянно приказва за обособяване, щеше да бъде обнадежден. Щеше да види шанса си и да работи.

Фактът, че това не стана, значи, че босненските сърби и съответно Додик сложиха спирачката на това, което правеха. Помните, че споделиха предходната година: прекратяваме съдействието с босненските институции, ще се изтеглим от тях, ще си създадем армията. Веднага щом стана ясно, че Русия се проваля, те натиснаха спирачките. Казаха си, че не му е времето. Миротворците на Европейски Съюз към този момент бяха в дневния ред, само че разполагането им бе ускорено.

 Босненските сърби утвърдиха основаването на личен правосъден съвет и задълбочиха рецесията Босненските сърби утвърдиха основаването на личен правосъден съвет и задълбочиха рецесията

Ефектът се усеща и върху Косово и Сърбия. Никой не желае втори фронт, принуждение, излизащо отвън надзор - в Босна или сред Сърбия и Косово. Затова виждаме интензивната дипломация и натиска върху Косово.

Натискът върху Косово е частично поради войната в Украйна?

- Изцяло поради войната в Украйна. Искаха да се уверят, че няма да има извинения нищо да се случи на Балканите. Това биха желали руснаците в идеалния случай на Балканите - да има обстановка, която да отклони вниманието.

Сделката обаче, наподобява, мъчно ще се продаде на сръбското общество.

- Така е. Трудно ще се продаде и в косовското общество, и измежду албанците. Сделката, която оферират, в случай че се реализира, ще е доста пепопулярна и от двете страни на границата. Но в случай че не желаят договорка, Сърбия и Косово могат да живеят с решен спор генерации наред. Нищо не споделя, че даден спор би трябвало да се позволи. Вижте Израел и палестинците, вижте Кипър. Може да продължава постоянно и да въвлича обществата постоянно.

 Сенад Печанин, издател: Резултатът от войната против Украйна ще дефинира дали Европа ще бъде Сенад Печанин, издател: Резултатът от войната против Украйна ще дефинира дали Европа ще бъде " балканизирана "

Ако Сърбия и Косово не решат казуса и го замразят, ще сме в него постоянно, както с Израел и палестинците или Армения и Азербайджан. Нищо не допуска безусловно тези спорове да се разрешат.

Но Израел не кандидатства за Европейския съюз.

- Нямах това поради. Ако Израел и палестинците разрешат този проблем, ще се освободят от този грамаден спор, от изблиците на принуждение и гибелта на хора. Във всички тези обстановки е като че ли двама души са безусловно завързани един за различен с окови за краката си, с цел да подскачат дружно.

Имах поради, че върху Сърбия се оказва различен вид напън - и да реши въпроса, и да вземе страна.

- Това е част от договорката. Ако искаш да се присъединиш към Европейски Съюз, хармонизираш. Ако не искаш, не хармонизираш. Нищо не допуска наложително да се присъединиш - Англия го напусна.

Мислите ли, че Вучич е подготвен да вземе страна?

Не знам. Не знаем дали когато той споделя " Да " за нещо или показва гнева си от нещо, го прави, тъй като желае, или тъй като пресмята, че в случай че каже " Да ", е доста сигурен, че (косовският премиер) Албин Курти ще каже " не ". Не съм изцяло сигурен, че е подготвен, само че ще забележим.

 Тим Джуда, публицист: Победа на Русия би окуражила Додик да отдели Република Сръбска
© Tim Judah

На Балканите всички сме въвлечени в разногласия със съседи. Междувременно, до момента в който Украйна се обезлюдява поради война, в България може да чуете доста пъти, че 30 години губим население, като че ли е имало война. И че това става в доста кътчета на Балканите. След дългите ви изследвания на демографията в Югоизточна Европа мислите ли, че има универсални решения или обособени за всяка страна, които да върнат хората?

- Първо е най-важно да запомним, че това става на всички места - от Лисабон до Токио. Сред най-бързо обезлюдяващите се в света са някои от най-богатите страни в света. Южна Корея има най-ниската раждаемост, а е измежду най-богатите.

Но корейците първо забогатяха, а по-късно застаряха.

- Така е. Но хората постоянно мислят, че обезлюдяването е поради емиграцията, а в действителност в по-голяма степен е поради ниската раждаемост - от 90-те години насам хората имат доста по-малко деца. Не мисля, че можете да обърнете това. Можете да подобрите България, с цел да напущат по-малко хора, ще се върне и диаспората, само че с цел да растете, би трябвало да приемете имиграцията. Така реши проблемите си Западът - в това число с хора от България и други страни от Източна Европа.

Не съм специалист по решенията на казуса, само че задачата ми, до момента в който проучвам демографията в последните три или четири години, е да опиша какво тъкмо става. Има доста комплициране, статистиките постоянно са ясни единствено на експерти.

Готов ли е районът за всеобща имиграция? Или в другите страни е друго?

- Идвам от Румъния. Тя стартира да приема имиграция - от Шри Ланка, Непал, Бангладеш. Има и произшествия, само че забавното е, че към този момент не е огромна политическа тематика. Популистките крайнодесни не говореха за това. И доста румънци схващат, че трудовата мощ им би трябвало. Разбират, че сега няма задоволително хора.

Не знам дали в България ще е по този начин, само че вижте страните от Централна и Източна Европа, в които се случва. Вижте Орбан, който е герой против имиграцията. В Унгария това е политическото обръщение. Но не приказват за имиграцията, която към този момент е в ход: мълчат си за многото мигранти от Виетнам, Мексико и други. Етнически унгарци от Сърбия и Румъния също усилиха броя, не се виждат.

Мисля, че това е най-големият проблем на района. Косово и Сърбия могат да спорят за проблемите си, България и Северна Македония - също, само че тези въпроси могат да се решат, в случай че има политическа воля.

Първата част на диалога.

Всичко, което би трябвало да знаете за:
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР