БНБ и банковият ни сектор са съответно първата публична институция

...
БНБ и банковият ни сектор са съответно първата публична институция
Коментари Харесай

Димитър Радев: БНБ и банките са първият сектор, който е част от еврозоната

Българска народна банка и банковият ни бранш са надлежно първата обществена институция и първият стопански бранш в България, които са част от еврозоната. Българска народна банка взе участие във вземането на най-важните решения, свързани с надзора и преструктурирането на европейските банки, в това число българските. При това нашият глас, без значение от размера на нашата стопанска система и банков бранш, има същата тежест като гласа на всяка една друга централна банка в еврозоната.

Това съобщи Димитър Радев, шеф на Българска народна банка.

Той съобщи това на форума на Асоциацията на банките в България във връзка 30 години от основаването ѝ.

Агенция БГНЕС разгласява цялостния текст на неговото изявление:

Благодаря за поканата. Моля да приемете най-искрените поздравления на Управителния съвет на Българска народна банка за 30-годишния празник на Асоциацията на банките в България. Използвам случая също да благодаря за многогодишната поддръжка и партньорство. Те бяха демонстрирани освен в оперативната ни работа, само че и при решаването на стратегическите задания пред бранша и стопанската система на страната.

АББ беше основана при започване на интервал на трагични политически, стопански и обществени промени в страната. Оттогава банките в България и секторът като цяло минаха през разнообразни етапи и интервали, някои от които изключително турбулентни. За разлика от началото, секторът, а и Асоциацията в този момент са доста по-консолидирани. Хората като мен, съвременници на събитията през 1992 година, си спомнят, че банките в България тогава бяха над 70, като 47 от тях станаха учредители на асоциацията. Днес банките – членове на АББ (пълноправни и асоциирани), са 24 при общо 25 банки и банкови клонове в България.

Не е належащо да се връщаме толкоз обратно, с цел да оценим големите промени в бранша. Достатъчно е да вземем интервала от последните 5 години. Повечето от нас участваха в отбелязването на 25-годишния празник на асоциацията. Тогава фокусът беше ориентиран към самия банков бранш, главно към използването на ограниченията от невиждания като мащаби и дълбочина обзор на качеството на активите и стрес тест на българските банки, т.е. ние се занимавахме на първо място друго със себе си. Пет години по-късно главният фокус на банковата общественост е по какъв начин най-ефективно да помогнем на бизнеса и семействата да се оправят с икономическите провокации, пред които се изправят. Или по различен метод казано, това, което преди няколко години си поставяхме като цел, към този момент е изпълнено, а точно: от източник на проблеми в предишното в този момент банковият бранш е значим фактор за тяхното решение.

Друга тематика, която ние обсъждахме преди пет години, беше опцията Българска народна банка и банковият бранш да се причислят към Европейския банков съюз. Много хора тогава в България, а и отвън нея, разглеждаха тази опция като далечна и мъчно постижима. Днес България е член на Европейския банков съюз и скоро ще означи 2 години от това участие. Какво значи това на процедура? Това значи, че Българска народна банка и банковият ни бранш са надлежно първата обществена институция и първият стопански бранш в България, които са част от еврозоната. Българска народна банка взе участие във вземането на най-важните решения, свързани с надзора и преструктурирането на европейските банки, в това число българските. При това нашият глас, без значение от размера на нашата стопанска система и банков бранш, има същата тежест като гласа на всяка една друга централна банка в еврозоната. Още повече, че в лицето на господин Радослав Миленков Българската национална банка има представител в управителния комитет на Европейския банков контрол, в който вземат участие представителите на единствено пет национални надзорни органа. Това е позиция, която се заема на ротационен принцип, само че извънредно значим знак е, че я получаваме при започване на нашето участие.

Посочените развития единствено през последните години ми дават съображение да направя следния извод: Българска народна банка и банковият ни бранш са доста мощен образец на институционално развиване в среда на към момента съществени институционални дефицити. Рецептата за това е елементарна: верни решения в верен стратегически подтекст. Правилните дейности в банковия бранш включваха огромни промени в бранша, в това число в модела на ръководство на централната банка и банковия контрол, а верният подтекст е присъединението на бранша в основни институции на еврозоната, каквито са Единният контролен механизъм и Единният механизъм за преструктуриране. Практическият резултат е построеният стабилен потенциал, запаси и експертиза за решение на провокациите пред бранша и стопанската система. Те бяха тествани и безапелационно демонстрирани през последните години. Българска народна банка беше една от първите централни банки, която задейства огромен антикризисен пакет в размер над 8% от Брутният вътрешен продукт в самото начало на Ковид пандемията. Направихме го през месец март 2020 година, когато към момента се дискутираше дали това не е просто една простуда, която ще изчезне през лятото. Алтернативата беше да изчакаме, да следим и проучваме обстановката най-малко няколко месеца преди да предприемем съответни дейности. От позицията на днешния ден може да кажем, че сходно изчакване щеше да се отрази доста неподходящо както за банките, по този начин и за бизнеса и семействата. Този точно антикризисен пакет разреши въвеждането на мораториум върху заплащанията по заеми, който в пиковите моменти надмина 9 милиарда лв.. Тук е мястото да подчертая, че това беше частен мораториум, самодейност на нашите търговски банки, които по-добре от всеки различен схващат, че когато техните клиенти не са добре, те също не са добре. Асоциацията изигра основна роля в този развой, който наред с другото, е следващо удостоверение за отличното съдействие сред Асоциацията и Българска народна банка.

Както при всички наши срещи, ние избираме да гледаме напред, а не толкоз обратно. За страдание това, което виждаме напред, са нови провокации. От една страна, това са политическите и икономическите процеси в страната. Пресечните точки на тяхната динамичност и развиване, са главно три: цените, цените, и отново цените. Изходът от бюджетния развой, който тече сега, ще бъде показателен за посоката на тази динамичност и развиване. От позицията на Българска народна банка и с оглед задачите за преодоляване на инфлацията доста е значимо страната да не поема обилни спомагателни непрекъснати разноски, против които не стоят непрекъснати доходи. Има две групи от опасности, свързани с сходен метод: (1) заплаха от инфлационна спирала; и (2) нужда от мъчителни фискални корекции в недалечно бъдеще, без значение дали това ще стане по линия на приходите, т.е. посредством нарастване на налозите или посредством орязване на разноските. Наред с външните фактори, това би довело до една доста по-комплицирана макроикономическа среда за българските банки.

От позиция на външните фактори и тяхното в допълнение усложняване и утежняване с войната в Украйна най-съществено значение ще имат решенията на огромните водещи централни банки, в нашия случай на първо място на ЕЦБ. Има към този момент ясни анонси за три неща, които ще се случат в границите на третото тримесечие на тази година: (1) ефикасното преустановяване при започване на месец юли на чистите покупки на активи от страна на ЕЦБ; (2) следващо нарастване на референтните лихви; и (3) ново нарастване на лихвите през месец септември, тъй че до края на тримесечието да се излезе от територията на негативните лихви. Очевидно идващите месеци и най-малко година ще бъдем изправени пред предизвикването да се откри доста сложният баланс сред ограниченията за преодоляване на инфлацията и ограниченията за попречване на криза.

Как нашият банков бранш посреща новите провокации? Изходната ни позиция остава доста добра. Показателите на бранша за финансова адекватност, ликвидно покритие и доходност са над междинните за Европейски Съюз. Независимо от усложнената макроикономическа среда продължава наклонността на понижаване на неприятните заеми. Следователно ние се изправяме пред новите провокации добре готови. Добрата ни изходна позиция би трябвало да бъде подкрепена с съответни дейности. Развитието на макроикономическите процеси и смяната в лихвения цикъл несъмнено изискват нараснало внимание във връзка с кредитния риск, изключително в сегмента на жилищното кредитиране. Увеличаването на лихвите в комбиниране с очертаващата се динамичност в размера и цената на дълга постанова нараснало внимание и във връзка с портфейла с ДЦК.

Що се отнася до Българска народна банка, отговорите ще дойдат на първо място във връзка с потреблението на макропруденциалните принадлежности, с които разполагаме. Това ще се прави, както до момента, при съблюдаване на условията за ясно артикулиране и предвидимост. Ако няма внезапна смяна в обстановката, ще продължаваме да разгласяваме ограниченията една година преди тяхното въвеждане. Тези ограничения ще останат фокусирани върху капитала на банките. На този стадий не предвиждаме тяхното разширение към кредитополучателите.

Накрая позволете ми няколко думи за осъществяването на стратегическите задания, чийто небосвод непрестанно се съкратява. През идващите 18 месеца тези задания ще бъдат свързани главно с завършването на процеса на присъединение на страната към еврозоната. От страна на Българска народна банка има основана организация във връзка с въпросите от наша подготвеност. В екипите вземат участие и представители на Асоциацията, което е доста позитивен факт. Навлизаме към този момент в стадий на интензивна връзка и взаимна работа с ЕЦБ. Силно се надявам, че политическият развой, при цялата му несигурност и неустановеност, в последна сметка ще поддържа, а няма да блокира цялостния прогрес на присъединение към еврозоната.

С тази вяра позволете ми още веднъж да поздравя Асоциацията, нейното управление, секратариата и всички нейни членове с 30-годишния празник и да ви пожелая здраве и триумфи “, се споделя изявлението на шефа на Българска народна банка Димитър Радев. /БГНЕС
Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР