Бизнес активността в Китай е спаднала до нивата отпреди пандемията.

...
Бизнес активността в Китай е спаднала до нивата отпреди пандемията.
Коментари Харесай

Китай изчерпа ефекта на ниската база

Бизнес интензивността в Китай е спаднала до равнищата отпреди пандемията. За това свидетелстват настоящи данни за  промишленото произвеждане и продажбите на дребно. Според Националното статистическо бюро на страната растежът на промишленото произвеждане през април се е забавил до 9,8% в годишно изражение (при 14,1% месец по-рано).

Темповете на напредък на месечна база също са намалели - от 0,6% на 0,5%. Капиталовите вложения през април са се нараснали с 10,9%, а месечният им напредък се е ускорил от 1,5% на 2,2%. Ръстът на продажбите на дребно се забавя от 34,1% на 17,7%, а месечната статистика също сподели внезапен спад в темповете на напредък - от 0,9% до 0,3%. Междувременно растежът на цените продължава да се форсира - през април цените на производителите са се покачиха приблизително с 6,8% против 4,4% през март, цените на дребно - с 0,9% против 0,4% през март (в годишно изражение).

Припомняме, че главният спад в китайската стопанска система на фона на пандемията настъпи през първото тримесечие на предходната година - тогава Брутният вътрешен продукт на страната понижа с 6,8%. Още през второто тримесечие обаче страната означи позитивен напредък с ускорение през четвъртото тримесечие до 6.5%.

Китай беше единствената стопанска система в света, отбелязала годишен напредък, въпреки и непретенциозен, с 2.3%, до момента в който останалите огромни стопански системи потънаха със спадове. През първото тримесечие на тази година, заради ниския базов резултат, растежът на китайската стопанска система възлезе на рекордните 18,3%.

Но още през второто тримесечие този резултат ще бъде подравнен, съгласно Capital Economics, защото макар упованията потреблението да поддържа намаляването на безработицата, сегашният растеж на финансовите вложения е малко евентуално да остане същият. Той значително се поддържа от държавни вложения, а размерът на ограниченията за стимулиране ще намалее, означават още от Capital Economics. Това обаче не се отнася за софтуерния бранш - тук размерът на финансовите вложения през април е повишен с 30,8% на годишна база, до момента в който размерът на производството на полупроводници се е нараснал с 29,7%. Недостигът на чипове се усеща най-остро в автомобилната промишленост (минус 3,5% през април на годишна база. )
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР