Бившият премиер Иван Костов призова за промяна на данъчната система

...
Бившият премиер Иван Костов призова за промяна на данъчната система
Коментари Харесай

Иван Костов се обяви за смяна на данъчната система

Бившият министър председател Иван Костов прикани за смяна на данъчната система в България. Според него настоящето данъчно облагане е " несъответстващо и недобро " и е причина за доста нездравословни процеси в страната.

Плоските директни налози са една от главните аргументи за укриване на приходите, съобщи той в качеството си на шеф на Центъра за разбори и ръководство на опасности към Нов български университет по време на научна конференция " 10 години плосък налог в България ", проведена от КНСБ и фондация " Фридрих Еберт ".

" За работодателя е по-изгодно да получава ниско облагане и персонални приходи, и от тях да заплаща нерегистрирани приходи на заетите, тъй като по този метод заобикаля заплащането на всички планувани по закон осигурителни вноски в размер на 32,7 %. ", уточни Костов. Според него това ще е невероятно, в случай че се одобри прогресивна канара и оптималната облага се полза с 32%. " Ако тя се полза с толкоз, в случай че приходите на работодателя се таксуват, както беше до 2001 година - с прогресивна канара до 38 %, работодателят няма да има никаква сметка да изтегля от компанията парите като персонален приход и да ги заплаща незаконно на хората ", добави Иван Костов.

Той предлага да се възвърне данъчноосигурителната система от промяната преди 2001 година, само че по думите му това е явно неизпълнима рекомендация при сегашните желания на българските гласоподаватели. " Тогава приходите бяха с необлагаем най-малко, нямаше необлагаем най-малко за облагата на предприятията, имаше прогресивна канара, която пречеше да има тези заобикаляния на данъчните и осигурителните вноски ", добави някогашният министър председател, представен от Българска телеграфна агенция.

По думите на Костов в сегашната икономическа конюнктура, когато създаденият БВП е с към 3,5 пъти по-голям от тогавашния, страната би трябвало да планува и данъчни облекчения за реинвестирани в капиталообразуване облаги. В противоположен случай няма да се подтиква натрупването на капитал и основаването на работни места, разясни той Костов.

Според него, сега вън от подозрение е, че облагането на брутните трудови контракти с налози и осигурителни вноски не е съразмерно. Костов означи, че колкото повече порастват над оптималния застрахователен приход приходите на облаганото лице, толкоз повече делът на данъчните и осигурителни вноски клони към 10 %.

Общото облагане на хората с високи приходи клони към 10 на 100, а на тези с работна заплата под оптималния застрахователен приход, данъчната и осигурителната тежест е 42,7 %, сподели Иван Костов.

По думите му всичко това значи, че хората с високи приходи не са ангажирани с контрола на осъществяването на функционалностите на българската страна. При почти едно и също натоварване на Брутният вътрешен продукт с налози и осигурителни вноски - 29,9 на 100 през 2001 година и 30 % през 2017, приходите от облагането с налог приходи физически лица и здравноосигурителни вноски са с доста по-малък дял от общите данъчни и осигурителни доходи - през 2001 година те са 44 на 100, до момента в който през 2015 те са 38, 9 на 100 от общите, което е за сметка на увеличението на приходите от Данък добавена стойност, добави Костов.

Според него този понижен дял е причина за други основни опасности в ръководството на бюджета - правят се огромни преразпределителни процеси сред приходите от косвени налози и разноските, които прави бюджетът като прехвърлянето към Национален осигурителен институт. Тук е и повода за износа на на ниска цена труд от страната, добави Костов.

Според някогашния министър председател в България работят и други отрицателни фактори, които произтичат от недофинансирането на поетите от страната жизненоважни за обществото функционалности. Той очерта кои са тези съществени функционалности - в областта на сигурността, където мнозина доплащат, изключително компании за своята сигурност, на образованието, където родителите заплащат спомагателни уроци, в опазването на здравето, където всички доплащаме за здравна услуга.
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР