Бившият шеф на „Ауди“ обжалва присъдата за дизелгейт
Бившият основен изпълнителен шеф на „ Ауди “ апелира присъдата си за абсурда с измамите с нездравословни излъчвания " дизелгейт ", който раздруса автомобилната промишленост, заяви немски съд.
Миналата седмица Руперт Щадлер, най-високопоставеният някогашен началник, приет за отговорен в сагата, получи условна присъда от една година и девет месеца и санкция от 1,1 млн. евро.
Той избегна пандиза, откакто подписа съглашение за признание на виновност, в което призна, че е направил машинация по немарливост.
Говорител на окръжния съд в Мюнхен обаче съобщи, че 60-годишният мъж апелира присъдата, без да показва основанията за това.
Германският авто колос „ Фолксваген “, измежду чиито дъщерни сдружения са „ Порше “, „ Ауди “, „ Шкода “ и „ Сеат “, изпадна в рецесия, откакто през септември 2015 година призна, че е конфигурирал програмен продукт за манипулиране на равнищата на излъчванията в 11 милиона дизелови автомобила по света.
Така наречените устройства за понижаване на нездравословните излъчвания са предиздвикали колите да наподобяват по-малко замърсяващи при лабораторни проби, в сравнение с са били в реалност.
Щадлер бе изправен пред съда през 2020 година и в началото отхвърли обвиняванията, а през май реши да подписа съглашение за признание на виновност.
Той призна, че е пропуснал да осведоми бизнес сътрудниците си, че колите с устройства, намаляващи индикаторите, към момента излизат на пазара, даже откакто абсурдът е станал обществено притежание.
„ Фолксваген “ постоянно е упорствал, че измамата с дизеловите мотори е дело на шепа чиновници на по-ниско равнище, които са работили без знанието на началниците си.
Самият Щадлер не е упрекнат в подбуждане към машинация.
Двама съподсъдими - някогашният управител на „ Ауди “ и „ Порше “ Волфганг Хац и инженер на „ Ауди “ също апелират присъдите си, заяви съдът.
Подобно на Щадлер, предходната седмица те получиха условни присъди и санкции.
В случая с Хац обаче прокурорите също апелират присъдата на съда.
Първоначално те желаеха затвор за изпълнителния шеф, който призна пред съдиите, че е оказал помощ за инсталирането на програмен продукт за машинация с излъчванията.
Преди да бъдат прегледани жалбите, съдът ще изготви цялостното си документално решение, като срокът за това е до април идната година. Отводите ще бъдат прегледани от висшия углавен съд на Германия.
Сагата " дизелгейт " шокира Германия и коства на „ Фолксваген “ милиарди евро под формата на санкции, правосъдни разноски и компенсации, основно в Съединени американски щати. /БГНЕС