Безплатните лекарства за деца до 7-годишна възраст се отлагат, въпреки

...
Безплатните лекарства за деца до 7-годишна възраст се отлагат, въпреки
Коментари Харесай

Защо се отлагат безплатните лекарства за децата до 7-годишна възраст?

Безплатните медикаменти за деца до 7-годишна възраст се отсрочват, макар заделените в бюджета на Здравната каса 10 милиона лв.. Отпускането им трябваше да стане факт през днешния ден, само че това не се случи поради липса на интерес от страна на фирмите-доставчици на медикаменти. От през днешния ден децата до 7-годишна възраст трябваше да имат безвъзмездни медикаменти, в това число антибиотици, за лекуване на остри вирусни болести. Това, обаче, не стана, макар заделените в бюджета на Здравната каса 10 милиона лв..

Причината – липса на интерес от страна на компаниите снабдители на медикаменти. Днес стана ясно, че в Националния център по цени и реимбурсиране на лекарствените артикули и в Здравната каса са подадени три заявки за включване на широкоспектърни антибиотици за лекуване деца. Те ще бъдат прегледани в петък, с цел да бъдат включени в Позитивния лекарствен лист.

Безплатните медикаменти за деца биха облекчили бюджета на младите фамилии.

Въпреки неспазения период, здравният министър увери, че безвъзмездни медикаменти за деца до 7-годишна възраст въпреки всичко ще има. От идната седмица.

Три са подадените заявки към този миг за безвъзмездни антибиотици от притежателите на позволение за приложимост.

Във Варна лекарите са раздвоени по отношение на мярката.

" Не считам, че превръщането на този вид медикаменти в безвъзмездни ще ограничи антибиотичната приложимост, което е извънредно значимо ", счита доктор Николай Христов – общопрактикуващ доктор.

117 болести влизат в Списъка на Здравната каса, медикаментите за които ще се поемат от страната за деца до 7 години.

Източник: novini.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР