Без дебат Народното събрание прие на първо четене законопроекта за

...
Без дебат Народното събрание прие на първо четене законопроекта за
Коментари Харесай

Парламентът прие без дебат промените в Закона за обществените поръчки

Без спор Народното събрание одобри на първо четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за публичните поръчки. Той беше подкрепен със 108 гласа " за ", един " срещу " и 41 " въздържали се ". Със законопроекта се уточняват условия, произлизащи от европейското законодателство в региона на публичните поръчки. Разширява се обсегът на промените в договорите и рамковите съглашения, които се квалифицират като основни. Цели се да се лимитират случаите на възможни отклонения от в началото подписания контракт, се показва в отчета на Комисията по правни въпроси.

Въвеждат се и спомагателни правила при използването на централизираната електронна платформа за възлагане на публични поръчки при издаване на самостоятелните административни актове на възложителите, като се уточняват реквизитите на решенията, създавани посредством Централизираната автоматизирана осведомителна система " Електронни публични поръчки ".

При възлагането на публични поръчки посредством събиране на предложения с публикация са планувани нови благоприятни условия, аналогични на процедурите за възлагане на поръчки на по-висока стойност, като използване на така наречен извърнат ред за възлагане и удължение на периода за приемане на предложения в избрани случаи, написа още в отчета на правната комисия. 

Със законопроекта се предлага отпадане на присъединяване на външни специалисти при реализирания от Агенция по публични поръчки надзор посредством инцидентен избор. Предложението е вследствие на установените в практиката недостатъци. Липсата на задоволително експерти с нужните професионални познания и опит при поръчки със комплициран и характерен предмет и ниското качество на експертизата води до неефективност на инспекциите, се показва в отчета.

Частните лечебни заведения също ще могат да организират публични поръчки в случаите, когато финансирането им е със средства от държавния, общинския бюджет или този на Националната здравноосигурителна каса, плануват измененията в Закона за публичните поръчки. Според вносителите по този начин ще се уеднакви методът при установяване качеството възложител на обществените и частните лечебни заведения посредством отпадане на условието за типа на собствеността. По този начин лечебни заведения, които са напълно частна благосъстоятелност, само че се финансират с повече от 50 на 100 от държавния или общинския бюджет, или Националната здравноосигурителна каса попадат в кръга на възложителите. 

Източници: Българска телеграфна агенция и БНТ
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР