Българският президент е на официално работно посещение в Унгария по

...
Българският президент е на официално работно посещение в Унгария по
Коментари Харесай

Радев от Будапеща: Прекратяване на войната няма да стане с още оръжие и войски

Българският президент е на публично работно посещаване в Унгария по покана на своя сътрудник. По-рано през днешния ден двамата президенти разговаряха на четири очи.

По думите на Радев прекратяването на войната ще стане с повече старания за намиране на мирни решения за това. Той напомни и за помощта, която страната ни оказва.

Войната в Украйна остава огромното предизвикателство и огромният риск пред нашите страни. Всеки ден продължаването на тази война значи загуба освен за Русия и за Украйна, само че и за всички страни членки. Всеки ден от тази война значи възходящ риск за световната сигурност, сподели Радев и добави: Ние не трябва да допуснем тя да се разрасне и като тримерен обсег, и като активност.

Снимка: БТА

Той засегна и тематиката за европейския път на Западните Балкани. Унгария и България са едни от моторите за разширението на Европейски Съюз, за европейскта интеграция на Западните Балкани, уточни президентът. Радев изрази вяра, че Унгария като ръководител на Съвета на Европейски Съюз ще отстоява консенсуса за европейския път на Република Северна Македония, реализиран до 2022 година, да бъде спазен.

Държавният глава поздрави Унгария за това, че от 1 юли т. година поема председателството на Съвета на Европейски Съюз и акцентира, че това се случва във значим миг след европейските избори, когато би трябвало да се одобряват нови стратегически стратегии и би трябвало да се реализира равномерен преход към новите институционални действителности.

Радев подчертава върху един от целите на идното председателство на Унгария, обвързван с демографията. Той изрази вяра, че ще се търсят нови механизми за разрешаването на това предизвикателство.

Снимка: БТА

Мигрантският напън е общ риск за целия Европейски Съюз, а това значи и общ ангажимент на всички страни членки. Ефективното разрешаване на мигрантския напън може да стане единствено с ефикасни, групови механизми за запазване на общата ни граница. Радев благодари за дейните старания на Унгария за запазване на външните граници на Европейски Съюз.

По отношение на стопанската система Радев уточни, че Унгария е предпочитан стопански сътрудник на България и означи растящия стокообмен, който по думите му към този момент е надхвърлил 2,5 милиарда евро. Радев акцентира, че наред с обичайни области на съдействие като търговията, банковото дело, се отварят и благоприятни условия за взаимоотношение в региона на високите технологии. Президентът уточни още, че е разисквано и съдействието в региона на образованието и културата.

Ключовият детайл в нашите стопански връзки - това е енергетиката, сподели Радев. България ще продължи да бъде благонадежден снабдител на енергийни запаси за Унгария, добави той. Радев акцентира, че напъните на страната ни в посока подобряването на енергийната съгласуваност със прилежащите на Унгария страни работи и за нея. Той даде образец с газовия интерконектор с Гърция, със Сърбия и означи, че те способстват за енергийната сигурност и диверсификация на Унгария. Българската самодейност " Солидарити кръг " за транспорт на газ от Азербайджан бе първо подкрепена от Унгария, уточни той и акцентира, че страната ни е получила, с помощта на взаимното съдействие с Гърция и с Турция, достъп до седем терминала за полутечен газ в Средиземно море и достъп до газопреносната мрежа на двете страни.

И двете страни споделяме убеждението, че нуклеарната енергетика е основен фактор за реализиране на енергийна сигурност и резистентен преход към зелена стопанска система.

Радев благодари за гарантирането на съхраняването на националната и културна еднаквост, обичаи и език на българското малцинство в Унгария.

Руско-украинската война би трябвало да бъде позволена по дипломатически път

Необходимо е неотложно преустановяване на огъня и реализиране на обективен и резистентен мир, съгласи се с българския президент и унгарският му сътрудник Тамаш Шуйок. 

Той означи като обезпокоителна опцията за ескалация на спора и съобщи, че дружно с президента Румен Радев са срещу изпращането на европейски войски в Украйна. Унгария изрично осъжда съветската експанзия и застава зад суверенитета и териториалната целокупност на Украйна, сподели Шуйок. Той уточни, че Унгария е оказала и продължава да оказва филантропична помощ на Украйна.

Снимка: БТА

Шуйок означи, че от 1 юли Унгария още веднъж ще ръководи Европейски Съюз. Той уточни, че по време на диалога с българския държавен глава е разисквана и стабилността в района. Сред целите на унгарското председателство на Съвета на Европейски Съюз е разширението на Западните Балкани в евросъюза. По думите му това не може да чака повече. Унгария остава ангажирана с цялостното присъединение на България и Румъния към Шенген, сподели Тамаш Шуйок. Той съобщи, че съглашението за въздушен Шенген не е задоволително.

Нас, унгарците, и българите ни свързва обща историческа орис, даже другарство, тъй като от 2016 година насам всяка година честваме Деня на унгарско-българското другарство на 19 октомври. Подобен ден имаме единствено с поляците, сподели унгарският президент.

Той съобщи, че българското национално малцинство в Унгария е значим свързващ мост в връзките сред двете страни. За нас са значими националните малцинства, които живеят у нас - имат право на самоопределяне и на посланичество. Българското национално малцинство, националната общественост в Унгария също е показана в Народното събрание в лицето на българския покровител. Унгарците отделяме особено внимание и поддръжка за запазване на културната еднаквост на малцинствата, на националните общности, сподели унгарският президент.

Относно енергийната сигурност той съобщи, че България играе основна роля в преноса на природен газ за Унгария. Ролята на България може да се ускори в бъдеще посредством импорт на природен газ от Азербайджан и Турция. Успокоително е, че това значи и безвреден транспортен маршрут. За нас е значимо преносът на природен газ през България да остане сигурен и постоянен. От икономическа позиция през 2022 година България е била 6-та най-важна страна за унгарския капитал. След претърпяната тежка миграционна рецесия, нашите страни са извлекли историческа поука и са на едно мнение, че миграцията би трябвало да бъде спряна и би трябвало да се лекуват аргументите, а не признаците, разяснява още Шуйок.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР