Българският празничен, църковен и традиционен календар е изключително синкретичен, което

...
Българският празничен, църковен и традиционен календар е изключително синкретичен, което
Коментари Харесай

Какво празнуваме на 2 февруари?

Българският празничен, църковен и обичаен календар е извънредно синкретичен, което ни разрешава в една дата като днешната да записваме повече от една обредни практики. Зимна Богородица, Вълча Богородица, Сретение Господне, Петльовден - с тези имена е прочут 2-и февруари. " В формалния календар на Българската православна черква през месец февруари ще забележим една поредност от 3 дни, което е постоянно срещан миг в празничността. Започваме с 1 февруари, в който се празнува денят на Свети страдалец Трифон.

Минаваме през 2 февруари - празникът Сретение Господне и 3 февруари - Свети Симеон Богоприемец. 2 февруари в подтекста на празничността на Българската православна черква е Сретение Господне, който се свързва с култа към Света Богородица, която съгласно християнския канон отива в черква 40 дни след рождението на Младенеца ", сподели в изявление за Радио Благоевград Петя Банкова - лекар по етнология и доцент към Българска академия на науките.

На 2 февруари съгласно националните вярвания се чества и Петльовден. В някои региони в страната е като мъжки аналог на Бабинден. Отбелязва се спасението, оцеляването и съхраняването на мъжката мощ.
В някои от проучванията се приказва и за Големите Дионисии, за един още по-древен слой от вярвания, с малко по-пищни тържества, с някои детайли на карнавали, маскаради, малко по-свободно държание и така нататък От 60-те години на предишния век се чества и от част от нашето общество с друга половост.
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР