Български емигрант от Чикаго дари невероятната сума от 1 000

...
Български емигрант от Чикаго дари невероятната сума от 1 000
Коментари Харесай

Ето го парка, който беше построен с дарение от милион лева

Български бежанец от Чикаго подари невероятната сума от 1 000 000 лв. на родното си село в Родопите! Той сподели, че България живее в сърцето му и се вълнува какво се случва, а желае и по-нормален живот за своите съселяни.

Малко преди разгара на лятото 46-годишният родопчанин Васил Байрактаров, който от 22 години живее и работи в Чикаго, даде безвъзмезндо сериозната сума за построяването на парк за спорт, отдих и туризъм в родното си Црънча. Идеята се била зародила година по-рано.

Селото се намира на 18 километра южно от град Доспат и на 30 километра югоизточно от град Гоце Делчев. То попада в историко-географската област Чеч.

Новата облага за близо 600-те поданици бе открита тържествено на събора на селото на 17 юни и като по знамение към момента е в прелестен тип - нещо, което не сме привикнали да виждаме у нас.

Паркът е построен върху личен парцел на Васил Байрактаров и се простира върху повърхност от 6 декара. Намира се на към 400 метра от края на Црънча по посока Скалето.



В него има мини футболно игрище с изкуствена трева, стадион за тенис и волейбол, който също с изкуствено покритие, многофункционална сцена с обща повърхност от 30 квадратни метра, детска площадка, барбекю с лятна и зимна част. Има и издигната чешма с четири чучури. Равномерно на разнообразни места в парка са инсталирани 32 пейки. Изграден е и независим хигиеничен възел. Правят усещане зелените площи и още други площадки завършени с пъстър трошен камък, а методите са направени с паваж.

На изток около скалните забележителности на селото минава различен път, прокаран от емигранта, който води към остарялото шосе за благоевградското село Ваклиново. От парка се разкрива живописна панорама към каньона на реката, планините в Северна Гърция и Югозападна България.



Той може да се употребява непрекъснато, защото са сложени 64 лампи. Дори учениците ще могат да организират част от игрите си в образователните стратегии тук. Училището в Црънча е предпазено и в него учат 28 деца, само че няма такава добра база, добави Хаджиев.

46-годишният Васил Байрактаров е роден, израснал е и е учил в селото, като даже по непрекъснат адрес към момента се води гражданин на родопското село. Паркът е изработен в памет на татко му Рамиз, умрял преди 2 години. Затова и на построената в него чешма има плоча със фотографията му, както и с облика на брачната половинка му Емине.



Васил Байрактаров, синът му Патрик и татко му Румен (от ляво на дясно)

Преди 22 години синът им, който приключил езикова гимназия, а по-късно учил в УНСС, отпътувал за Съединени американски щати.

" Имах 1000 $, само че бях с още трима души, които нямаха и толкоз, по тази причина ги похарчихме дружно ", признава емигрантът.

Васил се открил в Чикаго, като в началото бил водач на камион. След това почнал да купува лични камиони, до момента в който съумял да придобие огромен автопарк със стотици ТИР-ове. Освен бизнес в превоза и логистиката Байрактаров развива сполучливо ползите си и в региона на недвижимите парцели.

Построил е, има и отдава чартърен над 160 първокласни жилището в Чикаго.



" Пари има доста по света, само че те отиват постоянно в огромните центрове. Така е и в България. В региони като родната ми Црънча не се влага. Здравеопазването е надалеч, на най-малко час и половина път. Затова и междинната дълготрайност на живот е ниска. Хората там са откровени и отрудени, желаех да ги развеселявам ", споделя 46-годишният мъж.

Преди това финансира и основаването на туристически уебсайт, в който се споделя за историята и забележителностите, има богата изложба от фотоси и видеа, както и настоящи вести за Црънча.

Изцяло с негови средства е направена солидна сграда край гробището, в която приготвят умрелите, преди да изоставен земния си път.

" Болеше ме какъв брой е безстопанствен теренът към гробището. В едно общество, където общите му елементи са западнали и в такова положение, е белег, че това общество не е крепко ", споделя Байрактаров.

Той е и един от най-щедрите донори в българската общественост и в Чикаго - подкрепя учебни заведения, фолклорни сформира и културни събития.

От 13 години финансира и тържественото отбелязване на националния празник в един от огромните градове в щата Илинойс.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР