България заслужава присъединяване към пространството на свободата, сигурността и правосъдието.

...
България заслужава присъединяване към пространството на свободата, сигурността и правосъдието.
Коментари Харесай

КНСБ вижда дискриминация в спирането ни за Шенген

България заслужава присъединение към пространството на свободата, сигурността и правораздаването. Това се споделя в позиция на Конфедерацията на самостоятелните синдикати в България (КНС) по отношение на решенията на нидерландския министър председател и австрийския канцлер да наложат несъгласие и да не поддържат присъединението на България към Шенгенското пространство.

Синдикатът остро възразява против желанието на двете страни да спрат влизането ни в Шенген.

" Няма да позволим България да бъде изкупителна жертва на задълбочаващите се проблеми в Европейски Съюз и ще се противопоставим на всяко сходно деяние на ярка дискриминация към нашата страна ", се акцентира в позицията.

От КНСБ показват още, че има няколко решения на Европейската комисия и на Европейския парламент за приемане на България в Шенген.

" Въпреки безспорните констатации на европейските институции, министър председателят на Нидерландия Марк Рюте и канцлерът на Австрия Карл Нойхамер начертаха невиждана разграничителна линия на остарелия континент. От КНСБ намираме за неплатежоспособен аргумента за високите равнища на корупция в България по отношение на останалите страни, изразен от нидерландското държавно управление, предвид на обстоятелството, че същото това държавно управление поддържа присъединението на Румъния в Шенген ", се акцентира в позицията. От синдиката допълват, че по данни на създавания от Transparency International Corruption Perception Index за 2021 година, България и Румъния заемат последните места в Европейския съюз по корупция с три пункта разлика, а сред тях е Унгария, която е пълновръстен член на Шенгенското пространство от 2007 година

Според КНСБ е явно, че България би трябвало да бъде осъдена за наставление на тези, които и до момента си разрешават безнаказано да слагат под подозрение върховенството на правото в Европейския съюз. " Да, България е най-бедната страна в Европа, само че с всички свои дейности за поредна поддръжка на Европейски Съюз и неговото разширение към Западните Балкани (независимо от политическата ориентировка на държавните управления през последните десетилетия) България потвърди, че е измежду най-лоялните членове на Съюза ", се споделя в позицията.

От синдикалната организация показват, че с подписването на Шенгенското съглашение през 1985 година и допълващата го Шенгенска спогодба от 1990 година (в мощ от 1995 г.) европейските водачи са изразили ясно желание да работят за цялостното осъществяване на задачите за обединена, мощна и солидарна Европа, а през днешния ден двама от наследниците им намерено показват с държанието си политика на разцепление, изтощение и нарцисизъм.

" Най-големият профсъюз в България също сподели на процедура, че дружно със сродните синдикални организации от другите страни членки (вкл. Австрия) постоянно е търсила и намирала верни и ефикасни решения на проблеми, свързани със свободното придвижване, миграцията, трудовата претовареност, обществения дъмпинг и отбрана на трудовите и обществени права на работещите зад граница български жители. Тези наши начинания са високо оценени както от съответните национални синдикални централи, с които имаме подписани двустранни съглашения за съдействие, по този начин и от ЕКП. Господа политици, Вие не си ли говорите със синдикатите във Вашите страни, или по този начин е по-удобно за Вас, с цел да прикриете вътрешните проблеми, с които не можете да се справите ", питат риторично от КНСБ.

От синдиката са безапелационни, че България е изпълнила критериите за присъединение към Шенген още през 2011 година и готовността ѝ е потвърждавана неведнъж от Съвета на Европейски Съюз, Европейската комисия и Европейския парламент, като одобряват за неприемливо да ни бъдат поставяни спомагателни условия. " Още повече, че България бе обект на две инспекции за осъществяване на критериите за участие в Шенген, като и двете приключиха с позитивни за страната ни отчети, а в последните два месеца първо Европейския парламент, а след него и Европейската комисия приканиха за приемане на страната ни към Шенгенското пространство без повече забавяния. Не могат да се слагат нови условия към която и да било страна членка на Европейски Съюз от друга такава, които не почиват на общи решения на Европейски Съюз ", се акцентира в позицията.

От КНСБ означават, че неналичието на гранични инспекции улеснява свободното придвижване на хора и капитали, което е причина за по-бързото възобновяване от сегашната икономическа и обществена рецесия, както и до по-бърз и резистентен стопански растеж. Според синдикалната организация прекъсването на страната ни по пътя към зоната за свободно пътешестване ще навреди освен на българската, само че и на европейската стопанска система. Освен това разширението на Шенген ще увеличи общата сигурност на външните граници на Европейски Съюз и ще способства за по-добрата успеваемост на полицейското съдействие сред страните членки, декларират още от КНСБ.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР