България търси междинно решение за изтребители, докато стартира проектът с

...
България търси междинно решение за изтребители, докато стартира проектът с
Коментари Харесай

Румен Радев: България търси междинно решение за изтребители

България търси междинно решение за изтребители, до момента в който започва планът с изтребителите Ф-16 от Съединени американски щати. Това сподели президентът Румен Радев пред публицисти след съвещанието на така наречен Европейска политическа общественост в Прага, заяви Българска национална телевизия.

" Още на срещата на върха а НАТО заявих, че България има потребност от междинна платформа изтребители, с цел да не прекъсне носенето на дежурството по " Еър полисинг " и защита на личното въздушно пространство. Докато този план започва, се търси решение, тъй като България не може да се откаже от защитата на личното си небе. Това ще е до 2030 година, в случай че идващият парламент благоволи да каже за тези 8 самолета. Дотогава търсим междинно решение, изпратени са писма, организират се срещи, получават се начални информации за платформи от Съединени американски щати, Швеция, Франция, Нидерландия и Израел. Търси се най-хубавото решение, касаещо качества и цена ", сподели Радев.

Той не посочи за какъв брой самолета става въпрос, само че разясни, че зависи от техническите параметри, финансирането и опциите от съответните страни. Търсят се самолети втора употреба, не от компании, а от министерствата на защитата на тези страни, сподели президентът.

Междувременно от Министерство на защитата оповестиха също, че Министерство на защитата е отправило искане до Швеция, Франция, Държавата Израел и Съединени американски щати за показване на оферта за наемане или закупуване на самолети. Срещи с делегации от Швеция и Франция са извършени в средата на септември и се чака приемане на предложения. Министерство на защитата чака отговор на отправената покана и от Държавата Израел и Съединени американски щати. 

Радев е в Прага, където взе участие в неофициалния Европейски съвет, който стартира през днешния ден с първо съвещание на така наречен Европейска политическа общественост.

" Нужен е разговор, търсене на общи механизми и решения за оправянето с рецесиите, съобщи президентът Радев. Енергийната рецесия изисква нови подходи, защото от тази рецесия зависи оцеляването на европейската стопанска система, която е застрашена от загуба на конкурентоспособност ", съобщи президентът Радев.

Той регистрира като значимо наличието на форума на Норвегия, Азербайджан и Турция. Важна е и ролята на България като основател на значими начинания, добави президентът.

Отчете и продължаващите полемики, които е имал с президенти и министър председатели.

" Този конгрес е чудесна основа да работим по-нататък за нашата енергийна, транспортна и цифрова съгласуваност, а България би трябвало да се възползва от своето разположение ", сподели Румен Радев.

Разговарял е с нидерландския министър председател Марк Рюте за Шенген, като регистрира, че България не може да бъде поставяна под двойни стандарти. Няма да е елементарно, само че ще продължим с нашите старания.

За двустранната среща с президента Ердоган Радев сподели, че е значимо да развиваме своите връзки в енергетиката, защото газът от Азербайджан минава през газопреносната мрежа на Турция. Също по този начин е значима ролята на Турция за обезпечаването на слотове в турските терминали за полутечен газ. Турция е значим сътрудник в битката с миграционния напън, сподели Румен Радев.

В Прага държавният ни глава дискутира по тематиките " Енергетика и стопанска система " в съвещанието на Европейската политическа общественост - френска самодейност, която събира Европейския съюз със 17 страни от източното съседство като Украйна и Молдова, както и Западните Балкани, с цел да обсъдят проблемите на сигурността.

В Чехия Румен Радев дойде след аудиенция в Малта. В средиземноморската островна страна президентът взе присъединяване в 17-ата Среща на президентите на страните членки, които са парламентарни републики, и така наречен формат " Арайолуш ".

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР