България Синдикат иска 1000 лв. минимална заплата от 2020 г.

...
България Синдикат иска 1000 лв. минимална заплата от 2020 г.
Коментари Харесай

Синдикат иска 1000 лв. минимална заплата от 2020 г.

България Синдикат желае 1000 лева минимална заплата от 2020 година Икономическият консултант на КТ „ Подкрепа ” Ваня Григорова обаче е безапелационна, че ръководещите няма да се съгласят с сходно предложение  Надежда Неменски 10 септември 2019, 15:31 .a{fill:#fff;}.b{fill:#676767;}  Синдикат желае 1000 лева минимална заплата от 2020 година
Синдикат желае 1000 лева минимална заплата от 2020 година
 Цацаров: Малинов е предавал класифицирана информация на съветски организации
Цацаров: Малинов е предавал класифицирана информация на съветски организации
 Жена почина при злополука, мъж и три деца са в болница
Жена почина при злополука, мъж и три деца са в болница
 КРИБ желае нов закон против киберрекета
КРИБ желае нов закон против киберрекета
 Фандъкова: Не влизам в борба, както други претенденти
Фандъкова: Не влизам в борба, както други претенденти
 Юрий Борисов за шпионския скандал. Руски сенатор реагира
Юрий Борисов за шпионския скандал. Руски сенатор реагира
 Септември остава безоблачен и топъл, към този момент
Септември остава безоблачен и топъл, към този момент
 Въвеждат 8 нови пътни знака за по-безопасни пътища
Въвеждат 8 нови пътни знака за по-безопасни пътища

индикатът КТ „ Подкрепа” ще изиска в бюджета за 2020 година да бъде заложена минимална работна заплата от 1000 лева, защото това минимално заплащане все още дава отговор почти на продуктивността на труда.

Това сподели пред публицисти икономическият консултант на синдиката Ваня Григорова, която взе участие във конгрес за правата на командированите служащи, проведен от синдиката.

„ Ние ще желаяме по-висока минимална заплата и знаем, че ръководещите няма да одобряват по-висока от тази, която са записали”, добави Григорова. Според нея

ръководещите няма да се съгласят с сходно предложение ,

тъй като преди последните парламентарни избори даже е било записано заледяване на минималната работна заплата и единствено изключителните избори са били мотив държавното управление да промени желанията, с цел да „ съблазнява българските работници”.

„ Според европейските съпоставения заплатите в България са към една четвърт от средноевропейските, а продуктивността на труда в страната е към 50% от средноевропейската”, добави Григорова.

Ще ги стигнем ли в миналото, какъв брой взимат в Германия

Колко взима българинът и какъв брой междинният европеец

По мотив декларираното желание от страна на министър Бисер Петков да се върви към минимални заплати по стопански браншове, а да отпаднат договарянията за минимални осигурителни приходи, които още веднъж бяха бойкотирани от бизнеса, Григорова сподели, че да се премине към минимални заплати по стопански браншове е предложение на КТ „ Подкрепа” от най-малко 10 години, само че за синдиката е недопустимо настояването на бизнеса да няма национална минимална заплата.

Искането на работодателите да няма национална минимална заплата, а единствено минимални заплати по сектори е недопустимо, тъй като това би разрешило в обособени сектори заплатата да бъде даже по-ниска от актуалната ,

защото няма да има най-малко, от който да отскачат договарянията и тогава всичко би било позволено”, сподели още специалистът. Григорова заключи, че Конфедерацията желае минимални заплати по сектори, само че единствено в случай че се резервира националната минимална работна заплата.

„ По механизма за минималната работна заплата нищо не се случва, тъй като работодателите потвърдиха с дълготраен протест, че могат да замразят минималните осигурителни приходи, посредством отдръпване от договаряния да бойкотират и замразяват плащания”, сподели Григорова в отговор на запитване до къде са договарянията по механизма.

Тя напомни, че за идващите две години в средносрочната прогноза е планувано нарастване на минималната работна заплата. Григорова изрази вяра българските ръководещи, които и да са те, през идващия мандат да заложат още веднъж възходящо увеличение на минималната работна заплата, защото даже и да изпълнят актуалните си планове, тя към момента ще е фрапантно по-ниска от най-ниската в Европейски Съюз.

Синдикатът не е канен на договаряния по плана на бюджет на Държавното публично обезпечаване.

По отношение на болничните

от КТ „ Подкрепа” ще упорстват никога да не се приказва за това българският служащ да не получава обезщетение за първите три дни. „ Нека да го заплащат работодатели, да го заплаща Национален осигурителен институт, няма значение кой, за нас е значимо българският служащ да има средства, с които да може да оживее той и фамилията му, изключително в първите дни, в които се постанова да прави разноски за лекарства”, сподели Григорова.

Според нея работа на страната и контролните органи е да лимитират злоупотребите, а не да се лишават обезпечените от права, тъй като българският служащ заплаща, с цел да може да бъде обезпечен в тези случаи.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР