България си поставя цел за около 3 г. да приключи разговорите за ОИСР
България си слага за цел да завърши договарянията за присъединение към Организацията за икономическо съдействие и развиване (ОИСР) за към 3 години. Това излиза наяве от отговор на депутатски въпрос на вицепремиера и външен министър Мария Габриел, съобщи кореспондент на БГНЕС.
Страната ни започва процеса на договарянията за присъединение към организацията най-развитите страни света преди към една година. На 10 юни 2022 година е призната Пътната карта, в която се задават параметрите, стадиите и изискванията на процеса на присъединение.
На 17 ноември 2022 година, в осъществяване на Пътната карта, България даде първичен меморандум. Той съставлява първа самокритика на сходството на българското законодателство, политики и практики с настоящите правни принадлежности на Организацията за икономическо сътрудничество и раз.
„ Цялостната самокритика демонстрира, че нашето законодателство, политики и практики са значително приведени в сходство със стандартите и правните принадлежности на Организацията за икономическо сътрудничество и раз “, отбелязва министър Габриел.
Към момента у нас са извършени и 4 механически задачи от комитети на Организацията за икономическо сътрудничество и раз: Комитет по статистика и статистическа политика: 27-31 март; Комитет по екологична политика: 4- 6 април; Комитет по конкуренция: 24-28 април; комитет по корпоративно ръководство и Работна група по държавните предприятия: 12-15 юни.
„ Следващи планувани в непосредствен период механически задачи са: на комитета по търговия: 25-29 септември; комитета по политика за районно развиване: 18-21 септември “, декларира вицепремиерът Габриел.
Първата частична оценка на България се е състояла в границите на комитета по екологична политика. На 25 май в комитета посредством видеоконферентна връзка се организира полемика по прегледа на България. Комитетът прегледа направения от Секретариата на Организацията за икономическо сътрудничество и раз отчет по отношение на сходството на българското законодателство и практики със стандартите на Организацията за икономическо сътрудничество и раз в региона на околната среда.
„ Заключението на комитета е, че страната ни дава отговор на огромна част от главните правила на Организацията за икономическо сътрудничество и раз в региона на опазването на околната среда и оправянето с климатичните промени. От прегледаните 33 правни инструмента бе признато, че България е покрила 30 “, декларира вицепремиерът Габриел.
В средата на юни се е състояла и първичната полемика в Работната група по частни пенсионни фондове по сходството на българското законодателство и процедура с правни принадлежности на Организацията за икономическо сътрудничество и раз, а през ноември следва полемика в Работна група по боклуци към комитета по екологична политика.
„ Цялостният развой на присъединение към Организацията за икономическо сътрудничество и раз следва да завърши в „ рационален период “ и ще зависи от способността на България да дава информация на оценяващите комитети и да подхваща дейности в сходство с направените рекомендации за промени в законодателството, както и в своите политики и практики. Досегашната процедура демонстрира, че за страните членки на Европейски Съюз, които са сходно мислещи и с положителни достижения в главните области на взаимоотношение с Организацията за икономическо сътрудничество и раз, нормално процесът на диалози лишава относително по-кратък интервал от порядъка на 3 години. Такава е задачата, която България се слага “, акцентира вицепремиерът Габриел. /БГНЕС