България не е пречка в процеса на разширяване на Европейския

...
България не е пречка в процеса на разширяване на Европейския
Коментари Харесай

Радев пред Euractiv: България не е пречка в процеса на разширяване на ЕС

България не е спънка в процеса на разширение на Европейския съюз, постигането на прогрес в него зависи напълно от Република Северна Македония. Ние по-скоро отстояваме фундаменталните правила и полезности на нашия съюз: отбрана на човешките права и недискриминацията, заложени в Копенхагенските критерии за участие, както и добросъседските връзки ".

Това съобщи президентът Румен Радев през днешния ден в изявление за Euractiv.
 Румен Радев
Държавният глава показва, че България, отчитайки огромното значение на европейската вероятност за Западните Балкани, постоянно е била „ мотор “ на процеса на европейска интеграция за страните от района. „ Истина е, че ние имаме специфични връзки с Република Северна Македония, ние сме доста повече от съседи и другари. Хората от двете страни на границата са свързани от общата ни история и просвета, а ветровете на историческите събития разделиха доста фамилии “, акцентира Румен Радев, представен от пресцентъра на президентството.

"Именно за това България е първата страна, признала независимостта на Република Северна Македония през 1992 година и оказвала поддръжка в сложни времена за югозападната ни съседка: в случаи на икономическа и политическа изолираност, районни и вътрешни спорове, бежански рецесии и естествени бедствия. По тази причина България абсолютно поддържа и присъединението на РСМ към НАТО ", сподели президентът.

"Тези обстоятелства са добре известни и по тази причина някои от нашите сътрудници не схващат, за какво продължаваме да се въздържаме от произнасянето на нашето „ да “ за началото на договарянията на РСМ ", уточни Румен Радев.

По думите му едно елементарно пояснение за отхвърли на страната ни да отвори вратата на преговорния развой за РСМ е неизпълнението на двустранния Договор за другарство, добросъседство и съдействие от 2017 година Държавният глава уточни, че преди 4 години този контракт е бил възприеман като средство за разрешаване на комплицираните двустранни връзки с югозападната ни съседка, сходно на подписаното по-късно Преспанско съглашение сред РСМ и Гърция.

"Днес обстановката е даже по-лоша и сме очевидци на оттегляне от съвсем всяка уговорка на нашия контракт ", означи Румен Радев. Затова България упорства и за включването на осъществяването на тези два контракта като част от процеса на присъединение на югозападната ни съседка към Европейски Съюз.

Президентът уточни също по този начин, че през последните 4 години говорът на ненавист от страна на РСМ към България се е изострил и "не виждаме политическа воля за унищожаване на обидните за страната ни квалификации в учебниците и в медиите, както и за преустановяване на фалшификациите и унищожаването на българското културно-историческо завещание в тази част на нашия район ", споделя президентът.

"Нашата най-сериозна грижа обаче е, че РСМ не следва основополагащите правила на Европейския съюз, нито извършва Копенхагенските критерии за участие. Дискриминационното отношение към македонските българи продължава десетилетия и това би трябвало да спре ", акцентира още президентът.

"Днес 120 000 жители на РСМ имат също по този начин и българско поданство, което значи, че те са жители и на Европейски Съюз ", добави Румен Радев.

Българите в РСМ следва да бъдат равнопоставени на другите конституционно приети "части от нации " в страната. Пълната равнопоставеност и техните права би трябвало да получат гаранции в Конституцията и "институционалната архитектура " на страната, преди да отворим вратата за договаряния, прикани президентът и добави, че това е кардинален въпрос, който не предстои на сделки.

"Напредъкът в европейската интеграция на РСМ не се дефинира от периоди, а от реализирани резултати. И какъв брой ще продължи този развой зависи само от страната-кандидат ", напомни президентът. Като образец Румен Радев открои, че единствено за 6 месеца РСМ е приложила съглашението от Преспа, е приела основни промени в Конституцията си и е трансформирала наименованието си.

"Не разбираме за какво е толкоз мъчно да се добави една единствена дума "Българи ", наедно с останалите елементи от нации, изброени в конституцията на РСМ “, сложи въпрос Румен Радев.

"Кой би могъл да бъде против включването на българите, на „ равна нога “ с македонците, албанците, сърбите, турците и всички останали? Чух аргумента, че нямало да се събере болшинство от 2/3 в Народното събрание. Но за какво? Някой може ли да изясни казуса, откакто всяка страна претендент би трябвало да показва ангажираност към процеса на присъединение с всички свои институции? ", съобщи още президентът.

И още веднъж акцентира, че без конституционни и всички други гаранции за равнопоставеността на българите в РСМ, вратата няма по какъв начин да бъде отворена. За по-бързото реализиране на прогрес президентът прикани държавното управление на югозападната ни съседка към ангажираност и политическа воля за вземането на смели решения и предприемане на съответни стъпки.

Президентът още веднъж акцентира, че опитите за оказване на външен напън върху България за ускорение на европейската интеграция на РСМ не е работещ метод, а европейските ни сътрудници по-скоро следва да окуражат страната претендент за участие да предприеме нужните промени, с цел да реализира критериите за участие в Европейски Съюз.

Румен Радев изрази също по този начин своя оптимизъм, че новите български парламент и държавно управление ще продължат да поддържат РСМ за осъществяването на нужните промени по пътя на нейната европейска интеграция. Държавният глава изрази и готовността си да свика Консултативния съвет за национална сигурност, като върховен политически орган на страната ни, който да насочи рекомендации за активизиране на двустранните връзки с РСМ, включително и за иницииране и осъществяване на структуриран парламентарен разговор сред двете страни. Това ще поддържа напъните на югозападната ни съседка за реализиране на прогрес в процеса на европейска интеграция, при прецизно осъществяване на Копенхагенските критерии за участие.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР