България и Португалия са обединени от историята си, от богатото

...
България и Португалия са обединени от историята си, от богатото
Коментари Харесай

Румен Радев: България и Португалия са единни в стремежа си да работят за по-добро бъдеще на Европа

България и Португалия са обединени от историята си, от богатото културно завещание и вдъхновението на нашите нации да работят за по-добро бъдеще. Това съобщи президентът Румен Радев през днешния ден в Софийския университет „ Св. Климент Охридски “, където със брачната половинка си Десислава Радева участва на лекция на тематика „ Европа – вероятност за бъдещето “, изнесена от португалския държавен глава. Днес е вторият ден от формалното посещаване на Марсело Ребело де Соуза по покана на българския президент.

В Аулата на Софийския университет президентът на Португалската република, който е бележит учител и откривател с академична кариера в областта на правните и политическите науки, беше почетен с почетно звание „ Доктор Хонорис Кауза “. Впечатляващо е да се види по какъв начин академични професор със своите задълбочени знания способства за развиването на актуалната политика в Европа, акцентира Румен Радев.

Марсело Ребело де Соуза акцентира от своя страна, че оказаният от Софийския университет „ Свети Климент Охридски “ жест значи доста за всеки научен човек. По думите му демокрацията значи независимост и господство на закона. Тя е непрекъснато предизвикателство, изисква ежедневна смяна към по-добро, а дейностите ни или усъвършенстват, или утежняват качеството й. „ Трябва да помислим за бъдещето на Европа, с цел да отговорим на очакванията на хората. От отговора на всички провокации пред Европейски Съюз зависи бъдещото му световно място “, уточни в лекцията си португалския президент.

По-рано денем Румен Радeв и Марсело Ребело де Соуза посетиха Националната библиотека „ Св. Св. Кирил и Методий “. Двамата разгледаха експозицията „ Португалия в ръкописите и старите книги на Националната библиотека “, съдържаща три съчинения, съхранявани в Библиотеката: " Джихан-нюма " (Огледало на света) от 1732 година на създателя Кятиб Челеби, " Тарих ел-Хинд ел-Гарби ел-мусемма би хадит-и нев " (История на Западните Индии) от 1730 година и " Нузхат ал-муштак фи хтирак ал-афак " (Книга за забавление на копнеещия да преброди страните) – ръкопис от 1556 година на Мухаммад б. Мухаммад ал-Идриси. Част от показаната експозиция бе и първото издание на Нюрнбергска хроника от Хертман Шедел, отпечатана на 12 юли 1493 година от Антон Кобергер.

В Националната библиотека българският и португалският президент разгледаха и зала „ История на книгата “, в която са изложени Бориловия синодик от XIII в. и Енинския деятел от XI в. Двете извънредно скъпи книжовни творби са включени в регистъра на програмата на ЮНЕСКО „ Паметта на света” за запазване на международното писмено завещание.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР