България е поела в една не много добра посока. Все

...
България е поела в една не много добра посока. Все
Коментари Харесай

`Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

България е поела в една не доста добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от беднотия и от обществено изключване , което автоматизирано го лишава от всички благоприятни условия, които биха му разрешили да развие цялостния си капацитет “.

Това съобщи пред БНР Боряна Гидикова – шеф „ Комуникации “ в УНИЦЕФ-България.

На днешния Световен ден на детето УНИЦЕФ разгласява нов отчет – „ Състоянието на децата по света 2024: Бъдещето на детството в изменящия се свят “. Според него бъдещето на децата е в риск и би трябвало да бъдат подхванати незабавни дейности за отбрана на правата им . Докладът планува, че животът на децата ще бъде надълбоко повлиян от три съществени „ мегатенденции “ до 2050 година – демографски промени, климатични и екологични рецесии и бързоразвиващи се технологии .

„ Трябва доста деликатно да помислим по какъв начин да подходим към тези проблеми през днешния ден, с цел да се опитаме да осъществим най-оптимистичния сюжет за децата “, сподели Гидикова в изявление за предаването „ Хоризонт до обед “.

„ По отношение на климатичните промени имам възприятието, че доста хора не могат да си показват, че в действителност в действителност тази зелена страна България не е на доста положително място. По отношение на чистотата на въздуха сме на едно от последните места в Европа . Нашите деца и ние самите страдаме от ден на ден от болести, които се предизвикват от това замърсяване на въздуха. Крачките, които вършим през днешния ден, ни водят към това бъдеще, което е и нашето, и на децата “, разяснява тя. По думите ѝ времето ще става все по-горещо, а хората ще страдат от ден на ден от климатичните промени .

Боряна Гидикова означи, че не по всички посоки страната ни е на последните места в отчета . По думите ѝ нашите дейности през днешния ден въздействат на световните трендове в света.

Тя посочи и въпроса с децата-бежанци. По думите ѝ в бежанските лагери има сигурни зони за деца, само че:

Тук не става въпрос ние да ги държим затворени тези деца, с цел да ги опазим . Много е тъжно, че сме позволили посредством реториката, която постоянно чуват българските деца, въобще да си помислят да атакуват други деца, без значение от произхода им и от кое място идват “, разяснява тя във връзка със случай на нахлуване на български деца към такива от сирийски генезис в София.

След 2050 година ще има същия брой деца в света, само че те от ден на ден ще живеят в страните от третия свят, а в Европа и високите стопански системи ще има все по-малко деца и повече възрастни , посочи още Гидикова. И добави още, че ще има също липса на учители.

10-годишната Йоана Младенова също беше в студиото на БНР. За бъдещето тя си показва роботи в помощ на образованието, една по-добра среда за образование, както и по-качествена храна.

„ Не би трябвало човек със здрав разсъдък да програмира робот по този начин, че той надали не да погуби хората. Може би ще е забавно да се приказва с робот “.

Според нея възрастните би трябвало да мислят за това какво би било положително за децата и бъдещето им. „ Ние сме тяхното бъдеще „, добави Йоана.

От през днешния ден стартира и коледната акция на УНИЦЕФ в България, която е под надпис „ Има деца, които не мечтаят за играчки “. Тя ще продължи до края на месец януари 2025 година, а БНР е един от медийните сътрудници.

Кампанията цели да поддържа правото на всяко дете на протекция, грижа и приобщаващо обучение. Средствата ще подкрепят работата на УНИЦЕФ за попречване на насилието, достъп до обучение за деца със специфични потребности и поддръжка за детското здраве и ранното детско развиване.

Всеки, който желае да се включи в акцията, може да подари на уеб страницата www.dari.unicef.bg или с sms на номер 1021.

Цялото изявление на Ирина Недева с Боряна Гидикова и Йоана Младенова в предаването „ Хоризонт до обед “ чуйте в звуковия файл.
Източник: front.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР