България е най-уязвима към дезинформация сред страните в ЕС. България е

...
България е най-уязвима към дезинформация сред страните в ЕС. България е
Коментари Харесай

България е най-уязвима към дезинформация сред страните в ЕС


България е най-уязвима към дезинформация измежду страните в Европейски Съюз. България е на последно място измежду страните от ЕС в Индекса за медийна просветеност за 2023 година, оповестиха от Фондация „ Институт Отворено общество – София “ в публикувано прессъобщение.
Страната ни заема 35-то място от общо
41 оценени страни в Европа, което я слага измежду страните, които са най-уязвими към дезинформацията.

Индексът мери евентуалната уязвимост на обществата към дезинформацията и обвързваните с нея отрицателни феномени въз основата на знаци за качество на образованието,
медийна независимост, доверие в хората и е-участие.
С резултат от 31 точки от оптимални 100, България въпреки всичко изпреварва своите съседи Турция (36-то място с 29 точки) и Република Северна Македония (39-то място с 22 точки), само че изостава от другите си съседи Сърбия (на 31-во място с 33 точки) и Румъния (на 34-во място с 32 точки).
Според клъстерния разбор,
разделящ страните в класацията по групи със сходни характерности, България попада в 4-ти предпоследен клъстер дружно със Сърбия, Молдова, Черна гора, Румъния и Турция. В последния 5-ти клъстер, където са страните с най-ниски резултати, се класират Босна и Херцеговина, Албания, Република Северна Македония, Косово и Грузия, споделят от Фондация „ Институт Отворено общество – София “ .
В съпоставяне с показателя за 2022 година,
България пада с две места – от 33-то през 2022 година до 35-то място през 2023 година, като губи и 2 точки – от 33 точки през 2022 година до 31 точки през 2023 година Страната обаче остава в същия 4-ти клъстер от общо пет такива. България се показва най-зле по знаците, свързани с образованието и свободата на медиите, а най-добре –
по индикаторите за новите форми на гражданско присъединяване.
Цялостната ранглиста на новия Индекс за медийна просветеност 2023 е ръководена от Финландия, която е на 1-во място измежду 41 страни в Европа със 74 точки от вероятни 100. Тя остана неизменим водач в шестте издания на показателя от 2017 година насам.
Дания заема втората позиция със
73 точки, следвана компактно от Норвегия на трето място със 72 точки. Естония и Швеция си поделят надлежно 4-то и 5-то място, като и двете страни получават отлични резултати от по 71 точки.
Грузия се намира на дъното на
класацията с резултат от 20 точки, заемайки 41-во място. Косово е предпоследната 40-а позиция с 21 точки, Република Северна Македония е на 39-о място с 23 точки, а Босна и Херцеговина – на 38-о място с 24 точки.
„ Обезпокоително е, че множеството от
най-уязвимите страни към дезинформация, съгласно Индекса на медийната просветеност за 2023 година, са и най-близо до
войната в Украйна, стартирана от Русия,
и са измежду най-изложените на злонамерена дезинформация “, коментира  създателят на разбора Марин Лесенски, представен в прессъобщението.
Според него спомагателен компликация
е обвързвана и с събитието, че доста от най-уязвимите на дезинформация общества в Европа са в балканските страни, част от които през 2023 година към момента изпитват вътрешна неустойчивост и имат съществени междудържавни проблеми.
Индексът за медийна просветеност
е инструмент за оценка и класиране на обществата във връзка с техния капацитет за резистентност в изискванията на явленията пост-истина, подправени вести и дезинформация.
Моделът употребява няколко индикатора
– качество на образованието, независимост на медиите, доверие в обществото и потребление на нови принадлежности за присъединяване. Индексът преобразува данните в стандартизирани оценки от 0 до 100 (от най-ниска до най- висока) и класира страните в Европа от 1 до 41
(от най-висока до най-ниска позиция).
Индексът е основан и се издава от „ Институт Отворено общество – София “ от 2017 година насам. При подготовката на показателя се употребява и клъстерен разбор, който групира
страните със сходни характерности
въз основа на техните резултати, като най-добре представящите се страни попадат в 1-ви клъстер, а най-слабо представящите се – в 5-ти клъстер.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР