Българите са изкупили злато за 1 млрд. лева Октомври се

...
Българите са изкупили злато за 1 млрд. лева Октомври се
Коментари Харесай

Всеки десети, обменящ левовете в евро, в последния момент взима златно кюлче

Българите са изкупили злато за 1 милиарда лв.

Октомври се обрисува като месецът на пика на така наречен златна тресчица измежду българите. Само доникъде на месеца броят на клиентите, които влагат средства в капиталово злато, е повишен със 100% по отношение на октомври 2024 година Всеки десети човек, който застава на гише, с цел да обменя левове в евро, в последния миг взема решение да влага в злато.

Данните демонстрират, че ползата към този момент минава в същинска нервност. От началото на 2025 година до момента българските жители са закупили златни кюлчета и монети за към 800 млн. лв.. Очакванията са до края на годината вложенията в капиталово злато да надвишават 1 милиарда лв. – исторически връх за България във връзка с персоналните вложения в благородния метал.

Освен капиталово злато, българите всеобщо харчат стотици и хиляди левове и за златни бижута. Този пазар е изключително деен през летните месеци, когато доста българи, работещи в чужбина, се завръщат в страната. Те избират да купуват златни гривни, верижки и обеци точно от България, защото цените тук са по-ниски. Така общият размер на вложенията на жителите както в капиталово злато, по този начин и в бижута, има действителен късмет доста да надмине границата от 1 милиарда лв. още преди края на 2025 година

Експерти разясняват, че този развой ясно демонстрира, че златото все по-често се възприема като действителна форма на финансова отбрана. Както при капиталовото злато, по този начин и при бижутата, с изключение на дългогодишните клиенти, на пазара навлизат и хора, които за първи път се насочват към жълтия метал. Макс Баклаян прецизира, че профилът на купувачите на капиталово злато е разнороден и включва както младежи, по този начин и компании, които търсят сигурност и непоклатимост за капитала си.

Според Любомир Корчев клиентите на златни бижута са малко по-различни. Те нормално са по-зрели и улегнали хора, до момента в който най-младите избират да разполагат с пари в брой. Той дава образец с случаи, при които млади дами идват още на идващия ден, с цел да продадат златен пръстен, платен от родителите им. По думите му най-младите клиенти избират пари в брой или бяло злато.

Макс Баклаян счита, че нервността към златото в България не може да се изясни главно със страха от въвеждането на еврото. Според него, въпреки тематиката за промяната на валутата да участва в обществото, главният мотор на търсенето е световната обстановка. Златото означи нов исторически връх, откакто при започване на октомври мина психическата граница от 4000 $ за тройунция, а за малко доближи и 4500 $ – най-високата цена в историята на благородния метал. В международен мащаб ползата към златото е извънредно мощен поради натрупването на редица несигурности и рецесии, измежду които геополитическо напрежение, понижаващи се лихвени проценти и продължителна висока инфлация. Освен това централните банки по света интензивно усилват златните си запаси, което в допълнение въздейства върху настройките на вложителите и самостоятелните спестители. По думите му България е прекомерно дребен пазар, с цел да може въвеждането на еврото единствено по себе си действително да повлияе върху цената на златото.

В този подтекст Българската национална банка също усилва златните си запаси. Централната банка е закупила 2,05 тона злато, или към 66 хиляди тройунции. Аргументите за тази покупка са свързани с осъществяването на условията на Европейската централна банка при присъединението на България към еврозоната, като страната би трябвало да даде част от задграничните си аварийни активи на ЕЦБ. Това ще стане след решението на Съвета на Европейски Съюз от 8 юли за въвеждане на еврото в България от 1 януари 2026 година, изяснява Българска народна банка на формалния си уебсайт.

Чуждестранните аварийни активи на Българска народна банка се състоят главно от валута и злато в съответствие 85% към 15%. Към април 2025 година България разполага с почти 41 тона злато, съхранявано като част от валутните запаси на страната. Придобиването и поддържането на обилни златни запаси има основна роля за стабилността на валутния курс и за отбраната на стопанската система от бъдещи финансови разтърсвания.

 
Източник: flagman.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР