Соломон Паси: Иран е на дни от придобиването на атомна бомба
Българите могат да са много по-спокойни заради най-малко две аргументи. Първо през 2003 година ние предложихме на Съединени американски щати да изградим в България военни бази, които имаха една съществена функционалност - да защищават България от иранска опасност. Предадохме това на Русия и руснаците споделиха " ок, разбираме ви ". Така че, с съществуването на тези българо-американски бази сега в Безмер и Ново село, България би трябвало да се усеща по-сигурна и предпазена.
Това сподели в " Денят стартира с Георги Любенов " по Българска национална телевизия Соломон Паси.
На въпроса дали Иран има атомна бомба, Паси, отговори " Не. Не още. Но е въпрос на дни да я придобие ".
Атомна стратегия, сподели той, не е известно да бъде завършена с договаряния, тъй като по думите му тя нормално приключва със мощ. Според него договарянията от време на време оказват помощ една атомна стратегия да бъде редуцирана, само че не му е известно за такава, която е завършила по този метод.
" Израел в никакъв случай не е имал претенцията да бъде служителят на реда на света. Така, както американците са били неведнъж. Израел се занимава към този момент 75 години единствено с едно нещо и това е оцеляването. Те се интересуват само от личното си оцеляване. И за жалост те са обиколено за тяхно страдание от близо милиард население, което е враждебно настроено към тях, " разяснява някогашният министър на външните работи.
Соломон Паси беше безапелационен, че във връзка с атомната бомба Иран е до и над 60%. Има един основен развой в това обогатяване на уран и това е цифрата 5. За мирни цели не би трябвало повече от 4-5%, сподели той. Всяко обогатяване над 5% е към този момент за бомба. Стигнал ли си 60% - ситуацията е ясно, добави Паси.
" Желанието да унищожи някого Иран го има. В конституцията им и във всевъзможни други документи ясно е казано, че тяхната съществена цел е заличаването на Израел. Това е съществена цел, заявена. Те желанието го имат. Въпросът е дали ще им бъде разрешено да имат опцията. Ако те имат предпочитание плюс опция е доста евентуално е да стигнат до стартирането на бомбата, " съобщи Соломон Паси.




