Българите дишат най-мръсния въздух в Европа и това им отнема

...
Българите дишат най-мръсния въздух в Европа и това им отнема
Коментари Харесай

Дишаме най-мръсния въздух в Европа

Българите дишат най-мръсния въздух в Европа и това им лишава 2,5 години положително здраве в живота, до момента в който приблизително за Европейския съюз (ЕС) този индикатор е 0,7 години. За девет години управляващите в София не са създали нищо за понижаване на излъчванията на фини прахови частици, а направеният от общината проект за качеството на въздуха не съдържа никакви ограничения за предварителна защита на замърсяването от семействата. Това са констатации, направени в отчет на Европейската счете палата. Според документа здравето на европейците към момента не е задоволително предпазено от замърсяванията във въздуха.
Всички страни членки на Европейски Съюз, като се изключи Естония, Ирландия, Кипър, Латвия, Литва и Малта, са в нарушаване на една или повече от пределно възможни стойности за замърсяване на въздуха, демонстрира отчетът, в който София и Краков са измежду най-често даваните отрицателни образци.
В София няма планове за понижаване на замърсяването на въздуха от битово отопление, а то е важен източник на фини прахови частици, се показва в отчета. Планът за качество на въздуха на София не съдържа никакви ограничения за понижаване на замърсяването на въздуха от семействата.
България заема челно място в таблицата за години загуба на живот в положително здраве поради мръсния въздух. Отбелязва се, че София не разполага с места за наблюдаване "от индустриален тип " на качеството на въздуха, макар че в града има електроцентрали и други промишлени уреди. Пояснява се, че в София поради строителството на метрото през 2014 година измервателната станция на Орлов мост е била отстранена. Преди преместването тази станция е отчитала най-големия брой дни с превишение на фините прахови частици, а по-късно честотата на измерените превишения в столицата е намаляла внезапно.
В България като двата съществени източника на замърсяване на въздуха се дефинират битовото отопление и превозът. За последните десетина години нивото на финансиране на ограничения за запазване на чистотата на въздуха е било понижено с 58 на 100 - от 120 милиона евро за 2007-2013 година, на 50 милиона евро за 2014-2020 година, демонстрират данните.
Въпреки извоюваните от Европейската комисия каузи за чистотата на въздуха против България и други страни в Европейски Съюз пред Европейския съд това не е довело до обвързване за предприемане на съответните ограничения. През 2016 година общо 13 страни в Европейски Съюз, измежду които и България, са нарушили пределно допустимите стойности за фини прахови частици.
Всяка година в Европейски Съюз мръсният въздух провокира преждевременната гибел на към 400 хиляди души и води до разноски за стотици милиарди евро, е записано в отчета. Уточнява се, че най-застрашени са хората, които живеят в градовете.

Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР