Валенсианска доматена емпанада
Необходими Продукти
●За заряд
● доматено пюре - 800 г от консерва
● червени чушки - 3 бр. (250 г)
● лук - 1 глава (150 г)
● зехтин - 80 мл
● риба звук - 160 г от консерва, отцедена
● кедрови ядки - 30 г
● захар - 1 с.л.
● сол - на усет
●
За тесто
● брашно - 400 г
● жълтъци - 1 бр.
● портокалов сок - 100 мл прясно изцеден
● вода - 80 мл
● сол - 1 ч.л.
● зехтин - 160 мл
●
За намазване
● белтъци - 1 бр.
Начин на подготвяне
Накълцайте лука и алената чушка и ги изпържете до омекване в зехтина. Налейте доматеното пюре от консерва или същото количество настъргани пресни добре узрели домати. Сложете захарта и сол на усет и гответе 40 минути на слаб огън под похлупак.
Готовият благоуханен сос смесете с рибата звук и кедровите ядки, запечени леко на изсъхнал тиган, единствено едвам пуснат аромата си.
Пригответе тестото, като смесите портокаловия сок, водата, зехтина, яйчения жълтък и солта. Разбийте добре и към течността пресейте брашното и замесете меко и мазно тесто. Ако въпреки всичко ви се стори прекомерно меко, прибавете още мъничко брашно, с цел да ви е по-лесно да го оформяте след това.
Оформете тестото на две идентични топки и всяка разточете на кора. Първата кора непосредствено може да разточите върху лист хартия за печене, с цел да не ви се скъса при прехвърлянето заради непластичността на този тип ронливо тесто.
Разпределете плънката, оставяйки към 0.5-1 см. от краищата. Отгоре положете другата разтопена кора. Аз единствено я разтягам с пръсти и я поставям от горната страна като поиздърпвам още малко краищата. Защипвам или похлупвам със излизащите от първата кора краища и по този начин се запечатва добре емпанадата. Дори и да се напука на места, не се тревожете, в случай че е от горната страна.
Намажете с разрушеният белтък и поставете в загрята на 200 градуса фурна, като незабавно по-късно намалите градусите на 180. Печете емпанадата 45 минути.
Оставете да изстине малко и нарежете на квадрати. Може да поднесете леко топла или изстинала.
Добър вкус!




