Анализът е установил, че основното съдържание на тази по-скоро смес,

...
Анализът е установил, че основното съдържание на тази по-скоро смес,
Коментари Харесай

В любим от детството ни салам слагат всичко, но не и...

Анализът е открил, че главното наличие на тази по-скоро примес, в сравнение с месо, е основно костен мозък и несъмнено количество разрушена мускулна

Често в България продуктите, които консумираме, не са тъкмо това, което написа на етикетите им. Така постоянно се случва да си закупим краве масло от палма, водно пиле и кренвирши от нишесте. В този лист умерено към този момент намира място и телешкият колбас.

Последни инспекции, направени в магазинната мрежа на страната, демонстрират, че в другояче харесваният салам има съвсем всичко друго, само че не и телешко месо. Това може и да се разбере и без лабораторни разбори, в случай че потребителите си създадат труда да хвърлят едно око на етикетите, които производителите са задължени да слагат на продуктите си.

Състав

При по-внимателен обзор на оскъдната информация, дадена ни от производителите, може да се види, че огромна част от българските телешки колбаси са направени от свинска лой, пилешки кожи, свинско месо, оцветители и консерванти. Отделно от това, в случай че към момента не са се отказали от покупката си, потребителите схващат, че саламът, който купуват, е щедро " фалшифициран " с цяла палитра от химикали, като дифосфати, мононатриев глутамат, натриев дифосфат и полифосфат.

Обикновено на етикетите има и дълга поредност от познати и непознати Е-та като: Е 120, Е 301, Е 250, Е 316, Е 575, Е 252 и други, написа gotvach.bg. Изследване на Университета по хранителни технологии е открило, че в по-голямата част от телешките колбаси и кренвирши има огромно наличие на машинно обезкостеното месо.

Добива се от авансово ръчно изчистени от месото кости от птици или топлокръвни кланични животни. Анализът е открил, че главното наличие на тази по-скоро примес, в сравнение с месо, е основно костен мозък и несъмнено количество разрушена мускулна или съединителна тъкан, както и огромен % смлени кости на прахуляк.

Редица проучвания на български и международни специалисти са потвърдили, че използването на тази примес в направата на салами е рисково и може да докара до развиване на синдрома Кройцфелд-Якобс, по-известен като заболяването Луда крава. Отделно от това голям % от месото, което се влага в производството на български салами, е пред повреждане и даже изгниване.

Това обаче не тормози производителите при изискване, че в месото в този стадий на разложение може да има съществуване на патогенни микроорганизми като салмонела, листерия, стафилококи.
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР