Тежка генетична болест, причинена от кръвосмешение, съсипва живота на последния руски наседник на трона
Алексей Романов, последният съветски правоприемник, обитава за малко на този свят, само че от самото начало е бил малтретиран от тежка и нелечима наследствена болест – хемофилията.
Алексей е наследник на Александра Фьодоровна и Николай II. Той се ражда през 1904 година Всички били безпределно щастливи, защото това било първото момче в фамилията след четири девойки. Така фамилията се сдобило със легален правоприемник на трона.
Не минало доста време и лекарите открили ужасната истина. Момченцето наследило страшната фамилна болест по майчина линия – хемофилията. Кръвта на болните от хемофилия се съсирва мъчно и постоянно се стига до вътрешни кръвоизливи. Майката на дребния Алексей, Александра наследява заболяването от своята баба – кралица Виктория. Интересното е, че гените на заболяването могат да се носят от дамите в фамилията, само че мъжете са тези, които страдат от нея.
Първите признаци при дребното момче се появяват месеци след раждането му. Било същинско изтезание освен за детето, само че и за всички към него. Ужасна болежка момчето чувствало при стесняване или обтягане на ръцете и краката, защото ставите му се пълнели с кръв. Трябвало да се вършат постоянни разтривки и физически извършения, само че те също можело да причинят пострадвания и кръвоизливи. Понякога дребното момче не можело изобщо да се движи и прислужниците му помагали да участва на публични събития.
Един чудноват мъж, обаче, съумява да облекчи страданията на младия Алексей. Това е мистикът Григорий Распутин. През 1905 г той съумява да убеди императорското семейство, че може да помогне на престолонаследника.
Според слуховете, Распутин извършил обещаното. Няма документи, доказващи това. Факт е, обаче, че Александра и Николай му вярвали категорично и скоро Распутин се сдобил с голямо политическо въздействие.
Една от прислужниците в двореца след години споделя по какъв начин Распутин спрял без доста старания тежък кръвоизлив на момчето, с който не могли да се оправят видни лекари. Според думите ѝ, странният човек се доближил до леглото на момчето, прекръстил го и малко откакто си тръгнал, кръвоизливът спрял изцяло.
В множеството случаи, съгласно очевидци, Распутин си служел с молебствия, след които страданията на детето спирали.
Распутин обичал да споделя, че момчето ще е живо до момента в който и самият той е жив. Тъй като ориста си знае работата, откакто през 1916 г Распутин е погубен, 18 месеца по-късно следва изтезанието на царското семейство.
Когато се чувствал добре, престолонаследникът играел, учел и участвал на публични събития. За него споделят, че бил доста разговорлив, любвеобвилен и съчувствен. Обожавал животните и постоянно взимал със себе си котката и кучето си в учебно заведение.
Животът на престолонаследника се сгромолясва, когато е едвам 13 годишен. През 1917 година избухва революцията. Николай абдикира. Цялото царско семейство е задържано и изпратено в Урал на изгнание. Там всички са сложени под домакински арест.
Болестта се завръща с цялостната си мощ. Веднъж Алексей пада по стълбите и съществено се наранява, след което дълго време не можел да върви. Кръвоизливите следват един след различен все по-тежки и по-тежки.
След 17 юли никой повече не вижда и не чува нищо за царското семейство откакто са били заставени от болшевиките да слязат в мазето.
Автор: Десислава Михалева