Александър Везенков се наслади на своя дебют. Той вече официално

...

Везенков с исторически дебют и победа в НБА

Александър Везенков се наслаждения на своя дебют. Той към този момент публично се трансформира във втория българин с мачове в НБА. Негов предходник е президентът на баскетболната федерация – Георги Глушков. Най-полезният състезател в Евролигата оказа помощ на своя Сакраменто Кингс да направи стабилен старт на новия сезон. Тимът му се наложи със 130:114 (32:24, 40:34, 33:29, 25:27) над Юта Джаз при гостуването си в “Делта Сентър ” в Солт Лейк Сити. Сашо бе измежду отличниците за “кралете ”. За 16 минути игрово време, влизайки от пейката, се отличи с 8 точки, 2 битки и 2 откраднати топки при 3/6 пукотевица от игра и 2/5 от тройката +/- от +9. Везенков означи всичките си точки в първото си включване от пейката в първата четвърт и началото на втората, когато се включи сполучливо в двете етапи на играта.

Така за първи път от 37 години насам българин още веднъж взе присъединяване в мач от Лигата на извънземните. Единствен по рода си до този миг бе актуалният президент на родната федерация Георги Глушков, който прекара един сезон във Финикс Сънс през 1985/86.

Сакраменто се насочва със самочувствие към първия си домашен мач за сезона. Срещата е калифорнийското дерби против Голдън Стейт Уориърс в събота от 5:00 часа българско време. В същия ден, половин час по-късно пък Юта ще излезе за изправителен против Лос Анджелис Клипърс.

View this post on Instagram

A post shared by Sacramento Kings (@sacramentokings)

Около средата на първата четвърт Александър Везенков написа нова златна страница в историята на българския баскетбол. Той трансформира във втория българин с минути в НБА. Влизайки, като промяна на Кийгън Мъри му трябваха едвам няколко секунди, с цел да осъществя първата си тройка в най-силната лига в света. Така резултатът стана 18:20 в интерес на Сакраменто. Българинът захапа Кели Олиник в отбрана, а в една обстановка остана на мисмач против Колин Секстън. като изигра добра отбрана против него.

Веднага след таймаута Везенков опита втора тройка, която този път бе несполучлива. След това обаче българинът още веднъж се отличи със страхотни дейности в отбрана, откакто открадна топка от гарда на съперника Крис Дън. Харисън Барнс пък се развихри и наниза шест бързи точки. Това изстреля “кралете ” напред при 21:30. Серията на гостите продължи с чудесна добавка на Везенков. Притежаващ към този момент пет точки на сметката си. Откриващият интервал приключи при задатък от осем точки за Сакраменто – 24:32.

Везенков остана на паркета за началото на втората четвърт и оправда доверието на своя треньор. Българинът наниза втората си тройка в мача, с цел да се трансформира във втория най-резултатен състезател на “кралете ” досега – 24:35. Първото включване на Везенков в мача приключи след осем следващи негови минути на терена, като на паркета се завърна Кийгън Мъри. В идващите минути гостите поддържаха огъня, като задатъкът им доближи 14 точки при 40:54 в средата на втория интервал. Харисън Барнс не прощаваше през първото полувреме. 22 точки при 8/8 пукотевица от игра. Сакраменто водеше с 49:65 към края на втората четвърт. Бившият състезател на Голдън Стейт Уориърс доближи границата от 27 точки на полувремето. Благодарение най-много на него Сакраменто си обезпечи 14-точков актив на почивката при 58:72.

Втората поява на Александър Везенков на терена бе при оставащи 4:55 минути от третата четвърт. Той още веднъж смени Кийгън Мъри. Петият опит на Везенков от тройката не откри задачата, а по-късно той бе надигран под коша от Кели Олиник. Малко по-късно пък Малик Монк сътвори едно от най-хубавите осъществявания на деня, откакто заби през Крис Дън.

Харисън Барнс изригна за спечелилите с 33 точки при 5/7 пукотевица от тройката. Домантас Сабонис добави 22 точки, 12 битки и 5 асистенции, Ди’Аарън Фокс се разписа с 18 точки и 6 завършващи подавания. Кийгън Мъри наниза 15 точки и овладя 8 битки. Малик Монк вкара 10 точки и раздаде 7 асистенции от пейката.

Джордан Кларксън бе най-резултатен за Юта с 24 точки и 6 асистенции. Лаури Марканен способства с 19 точки и 10 битки, а Джон Колинс дебютира за “джазмените ” с 15 точки и 11 овладени топки.

Източник: safenews.bg