Как се променя уеб браншът през 2024 г.
Ако си мислите, че към този момент сте станали очевидци на всички по-значими нововъведения в Интернет сегмента, помислете отново. Днес той се трансформира извънредно динамично и въпреки тези промени постоянно да не са във фокуса на медийното внимание и да отстъпват по известност на политическите или футболните вести, те постоянно са с голямо значение за развиването на уеб сектора и на обществото ни като цяло.
„ Социалните мрежи са пред най-голямата смяна от времето на своето основаване, електронната търговия – също, границата сред нейтив приложения и уеб от ден на ден се размива, а изкуственият разсъдък занапред ще става все по-значим фактор за развиването на бранша. Това са единствено дребна част от процесите, които следим тази година и които занапред ще оказват въздействие върху бизнеса и обществото “ - показва Борислав Божидаров от най-голямата българска хостинг компания СуперХостинг.БГ . Неговият екип следи деликатно всички трендове в бранша и в идващите редове ни среща по-подробно с най-значимите измежду тях.
Прогресивни уеб приложения (PWA)
Тази сутрин 2 мин. Проф. Рачев: Очаква ни турбожега до второ пришествие Advertorial 2 мин. Посрещни лятото с телевизия от А1 на специфична цена от 8,99 лева на месец Любопитно 4 мин. Как високият холестерол проличава даже по лицето? Тази сутрин 4 мин. " Една жена ми ги даде и изчезна ": 36 часа децата, яли бисквитки с канабис, не са били добре Светът 3 мин. Скръб и отломки: Втори ден след жестоката покруса в Украйна (ГАЛЕРИЯ) Светът 2 мин. Джеф Безос похарчи 100 000 евро за вечеря в ресторант в турски курорт Светът 1 мин. Земетресение стресна поданици и туристи в турския курорт Мармарис Тази сутрин 3 мин. След злополуката с две жертви: Родителите на 17-годишния водач може да влязат в пандиза Тази сутрин 2 мин. Проф. Рачев: Очаква ни турбожега до второ пришествие Advertorial 2 мин. Посрещни лятото с телевизия от А1 на специфична цена от 8,99 лева на месец Любопитно 4 мин. Как високият холестерол проличава даже по лицето? Тази сутрин 4 мин. " Една жена ми ги даде и изчезна ": 36 часа децата, яли бисквитки с канабис, не са били добре Светът 3 мин. Скръб и отломки: Втори ден след жестоката покруса в Украйна (ГАЛЕРИЯ) Светът 2 мин. Джеф Безос похарчи 100 000 евро за вечеря в ресторант в турски курорт Светът 1 мин. Земетресение стресна поданици и туристи в турския курорт Мармарис Тази сутрин 3 мин. След злополуката с две жертви: Родителите на 17-годишния водач може да влязат в пандизаОще от момента на основаването си, така наречен нейтив приложения имат големи преимущества, предоставяйки на потребителите по-удобно и изчистено преживяване, експедитивност и самостоятелност. Същевременно от ден на ден експерти са на мнение, че тези преимущества не би трябвало да се постановат за сметка на изгодите от отворените уеб стандарти, на които е построен интернет.
Решението, съгласно мнозина, са прогресивните уеб приложения (Progressive Web Apps – PWA), които оферират преживяване, близо до нейтив мобилните приложения, само че в уеб среда. През последните години те навлизат активно и упованията са занапред да оказват по-голямо въздействие върху бранша. От една страна те не се нуждаят от инсталиране и не затварят потребителя в една единствена стратегия, а от друга – подсигуряват типичните за нейтив приложенията по-бързо зареждане, опция за работа офлайн, push вести и редица други функционалности.
Fediverse
Най-голямата смяна в сегмента на обществените мрежи може би се реализира сега и то – на равнище отворени стандарти. Тя се назовава Fediverse и съставлява идея за децентрализирана галактика от обществени мрежи, които си взаимодействат между тях посредством общ протокол. За разлика от обичайните платформи като Фейсбук и X (Twitter), Fediverse не се ръководи от една компания, а от мрежа от самостоятелни сървъри, ръководени от обособени общности. Ако и на вас този модел ви наподобява на самата архитектура на интернет, не сте единствените. Това разрешава на потребителите да избегнат рисковете от централизирания надзор, непозволеното потребление на персонални данни и цензурата.
Изкуствен разсъдък (AI) и машинно образование (ML)
„ Купете си новата ни четка за зъби – също като остарялата, само че с AI ” - това шеговито меме се появи в интернет, с цел да покаже в каква степен е преекспонирана тематиката за изкуствения разсъдък в последно време. Това, че всеки маркетингов отдел се пробва да се възползва оптимално от него, обаче не значи, че той всъщност не е извънредно значимо събитие. Очакванията на екипа на СуперХостинг.БГ са през идващите месеци и години AI да се отрази на редица цифрови области – от уебдизайна и потребителското преживяване, през връзката с посетителите, предсказването на тяхното държание и автоматизирането на голям брой процеси. Компанията е в търсене на най-хубавата формула за опазване на човешкото отношение в обслужването, с което е разпознаваема, и въвеждането на нови “умни ” AI основани решения.
В онлайн търговията – делене на фронтенд от бекенд
Това е още една смяна, която въпреки и да не е във фокуса на публичното внимание, има капацитета да промени напълно метода, по който пазарим. Наричат я headless commerce, което е съвсем невероятно да се преведе съответно на български език (нещо като „ обезглавена търговия “). По създание обаче съставлява делене на фронтенда от бекенда на системите за електронни продажби и консолидиране на ecommerce функционалности в разнообразни приложения, уеб страници и платформи. Това подсигурява по-голяма еластичност и мащабируемост, по-персонализирано извършване на покупки и по-плавно потребителско преживяване.
Снимка: SuperHosting.BG
Гласoво търсене и интерактивност
Търсенето с глас се употребява все по-масово и тази наклонност отсега нататък ще постанова нуждата от оптимизация на уеб страници за работа с глас. Развитието на нови интерфейси, приставки за огромните CMS платформи, както и интеграцията на уеб страници с чатботове и виртуални асистенти са единствено част от трендовете, които следва да забележим в тази област.
Киберсигурност
Няколко трендове се сплотяват, създавайки самобитна „ съвършена стихия “ в областта на осведомителната сигурност. От една страна – ускорената цифровизация и навлизането в интернет на от ден на ден хора без съществени механически знания, които са доста по-уязвими на злонамерени дейности. От друга – развиването на Internet of Things (Интернет на нещата) и свързването на от ден на ден устройства към нас, които също стават евентуални цели на офанзиви. А от трета – самите офанзиви стават все по-комплексни, участниците в тях – по-силни, а постоянно – и подкрепяни от цели страни.
Всичко това значи, че държавните управления, фирмите и обособените консуматори би трябвало да поставят доста по-големи старания, с цел да се предпазят от най-новите опасности в киберпространството. Обучението на потребителите става основно за способността на организациите и общностите да отговорят на тези закани. На равнище хостинг това постанова нуждата от по-сериозни ограничения за отбрана – както от DDoS офанзиви, по този начин и от разтрошаване на пароли, злонамерено криптиране на данните и други опасности. Някои хостинг компании като СуперХостинг.БГ от години влагат в своите системи за отбрана и през днешния ден в огромна степен са готови, предпазвайки потребителските уеб сайтове от голям брой офанзиви, без те даже да усетят това.
Устойчивост и досегаемост
Интернет браншът няма по какъв начин да съществува отвън публичните трендове и през днешния ден те оказват все по-осезаемо въздействие върху фирмите от този сегмент. Нуждата от резистентност и технологии, щадящи околната среда, води до навлизането на нови екологични практики в уеб създаването за понижаване на въздействието на уеб страниците и приложенията върху природата. Те се усъвършенстват за по-бързо зареждане и понижена консумация на сила, а самите хостинг компании във все по-голяма степен употребяват възобновими енергийни източници. Достъпността на онлайн ресурсите също е от все по-важно значение. Все повече уеб страници и приложения са налични за хора с увреждания, което разрешава на всички да се възползват оптимално от преимуществата на дигитализацията.