Италианската мафия печели милиарди от консервирани домати
Ако консервираните ви домати са от Южна Италия, евентуално проведената престъпност има пръст в напредването им от фермата до рафта на супермаркета. Мафията управлява огромна част от агробизнеса в Южна Италия. Това е огромен бизнес, който прибавя милиарди евро към годишния й оборот. Как обаче мафията печели толкоз пари, откакто консервираните домати са толкоз евтини?
Мафията управлява огромен дял от селскостопанския бизнес в Южна Италия, написа „ Гардиън “.
През 2022 година Италия е произвела 6,3 милиона тона домати – най-голямото количество в Европейски Съюз. Тя е третият в света производител на консервирани домати. Тази промишленост обезпечава 4,9 милиарда евро в италианската стопанска система.
Как работи мафиотската скица?
В Южна Италия мафията управлява голяма част от фермите – като ги купува или принуждава фермерите да работят за нея. Мафиотите вземат участие във всяка фаза от селскостопанския бизнес – от производството до превоза и дистрибуцията.
Специализиран антимафиотски отчет пресмята, че чистата облага на мафията за 2019 година е над 24,5 милиарда евро. Един от главните принадлежности на незаконните групи е да се възползват от формите на съвременно иго. Във фермите работят незаконни имигранти против алегорично възнаграждение. Организацията се управлява от така наречен „ капорале “ – медиатор сред фермерите, мафиотските босове и служащите. Те обезпечават легалния статус на мигрантите, които в множеството случаи работят седем дни в седмицата по 12 часа дневно за по-малко от 30 евро дневно и сами заплащат за храна и здравни услуги.
В отчет на Организация на обединените нации от 2021 година се показва, че сред 400 000 и 430 000 души работят в селското стопанство, заробени от незаконни организации.
Докато огромните вериги супермаркети заявяват на хартия, че се борят против модерните форми на иго, в реалност се възползват от по-евтините консерви и артикули, създадени от мафиотските организации. И по този начин, ниските цени на доматените консерви в европейските магазини доста постоянно се дължат точно на рабски труд./БГНЕС