Ако изборите за Народно събрание бяха сега, резултатите биха били

...
Ако изборите за Народно събрание бяха сега, резултатите биха били
Коментари Харесай

Галъп: 6% преднина за ГЕРБ-СДС пред ПП-ДБ, ако изборите бяха днес

Ако изборите за Народно заседание бяха в този момент, резултатите биха били следните:

ГЕРБ-СДС биха взели 26,4% от подадените за партия, коалиция или претендент гласове,

ПП-ДБ – 19,6%,

„ Възраждане “ – 14,8%,

Движение за права и свободи – 14,7%,

Българска социалистическа партия – 10,6%,

Има Такъв Народ – 5,1%.

 

Останалите гласове щяха се разпределят сред разнообразни други по-малки обединения.

 

 

 

Данните са от проучване на „ Галъп интернешънъл болкан “, извършено за Българска национална телевизия. Изследването обгръща 810 пълнолетни българи в представителна извадка и е извършено посредством изявление „ лице в лице “ с таблети.

Декларативната сигурност на гласоподаване в възможни парламентарни избори е 35,4%. От всички декларирали гласоподаване, 3,1% споделят, че ще гласоподават с „ Не поддържам никого “.

 

Прави усещане, че при Движение за права и свободи се вижда забележителен растеж спрямо последните парламентарни избори, на които придвижването получи 13.75% от гласовете на гласоподавателите. Сега 14,7 % от гласоподавателите биха им се доверили, а леко покачване има и в гласовете за Българска социалистическа партия.

 

Според „ Галъп “ обаче, обединението ПП-ДБ върви стремглаво надолу – от 24,56 % получени на изборите през април 2023г., електоралното доверие в тях спада с цели 5 пункта, на 19,6 %. ГЕРБ резервират позициите си, както и „ Възраждане “.

 

Новоизбраният ръководител на Движение за права и свободи Делян Пеевски също отбелязва усилване на доверието към себе си в обществото, спрямо предходните социологически изследвания, макар че измина по-малко от месец от Националната конференция на Движението, на която оглави партията.

 

Същевременно декларативната сигурност на гласоподаване в възможни парламентарни избори е 35,4%. От всички декларирали гласоподаване, 3,1% споделят, че ще гласоподават с „ Не поддържам никого “.

 

Сред трите съществени институции на политическото посланичество и власт у нас с най-високо утвърждение е президентската: с 39,5% доверие, при 43,9% съмнение. Доверието в държавното управление е 15,1%, а недоверието – 75,2%, а Народното събрание е с 12,2% доверие, при 80,2% съмнение.

Доверието в главните политически фигури на централната власт също демонстрира челна позиция на Румен Радев, а доверието по отношение на главните партийни водачи е съразмерно на поддръжката за партиите им.

Доверието в Мария Габриел е 24,9%, а недоверието – 52%. 16,9 на 100 имат доверие на Николай Денков, а 67,5% нямат доверие. Доверието в ръководителя на Народното събрание Росен Желязков е 14,2%, а недоверието е 56,9%.

 

 

Доверието във вицепремиера и министър на външните работи в оставка Мария Габриел е второто най-високо измежду политиците, демонстрира изследване на " Галъп ".

 

24.9% от участвалите в проучването са споделили, че имат доверие на възможния предстоящ министър председател след ротацията. Единствено президентът Румен Радев изпреварва Габриел в класацията.

 

Доверието в Радев е 38.2%. След него и Габриел се подреждат министър председателят в оставка Николай Денков с 16.9% доверие, водачът на ГЕРБ Бойко Борисов с 16.4% и съпредседателят на " Продължаваме промяната - Демократична България " Асен Василев с 15.2%.

 

С най-ниско доверие е различен съпредседател на обединението - Атанас Атанасов. Едва 6.8% от участвалите в допитването споделят, че му имат доверие. С този имиджов багаж се кани да ства ръководител на Народното събрание след ротацията.

 

Изследването е извършено за Българска национална телевизия сред 29 февруари и 8 март 2024 година измежду 810 души по метода „ лице в лице “ с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното общоприетоо отклоняване е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от цялата извадка е еднакъв на към 54 хиляди души.

 

Изследването обгръща 810 пълнолетни българи в представителна извадка и е извършено посредством изявление „ лице в лице “ с таблети.

Декларативната сигурност на гласоподаване в възможни парламентарни избори е 35,4%. От всички декларирали гласоподаване, 3,1% споделят, че ще гласоподават с „ Не поддържам никого “.



Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР