Спешните медици в София се готвят за масови оставки
Спешните медици в София заплашват с всеобщи оставки. Причината e нападението над охранителя в първия ден от новата година и мярката на арестувания по случая, оповестява Нова тв.
Софийската районна прокуратура освободи от ареста нападателя и му повдига обвиняване за лека телесна щета по хулигански подбуди. А това провокира недоволството на медиците от Спешния център.
Те споделят, че нападенията против тях зачестяват, като единствено за последната година са били 15. Затова и имат намерение да подадат оставки.
Определянето на телесна щета е разказано в раздел Втори от Наказателния кодекс. Там се споделя, че „ Телесната щета е междинна, в случай че е породено:..... строшаване на челюст или изтребване на зъби, без които се затруднява дъвченето или говоренето; ”.
Според съдебно-медицинската експертиза охранителят е с „ лека телесна щета ” – удрян е с юмруци и ритници, има два избити зъба и рана на брадичката.
За юристите обаче това е „ междинна телесна щета ”.
„ Избиването на два зъба, изключително когато напълно ги няма, съвсем постоянно води до загуба на дъвкателна дарба или неспособност, затруднява се говоренето или дъвченето. В 99% от случаите би трябвало да бъде междинна телесна щета това, даже да е отчасти строшен зъбът ”, споделя юрист Росен Рашков.
Съдебните-медици изясняват, че техните експертизи разказват положението на пациента, само че резултатът може да се промени, в случай че контузиите продължат да оказват въздействие на здравословното положение.
„ В взаимозависимост от всеки обособен случай ние, правосъдните лекари, преглеждайки дадения пациент, преценяме дали става въпрос за изтребване на зъб, който в действителност затруднява дъвченето и говоренето, т.е. за междинна телесна щета или пък за изтребване на зъб, който е с нарушена дъвкателна функционалност още преди случая ”, изясни доцент Александър Александров, шеф на клиниката по правосъдна медицина при УМБАЛ „ Александровска ”.
Създадена с декрет на Цар Борис Трети столичната „ Бърза помощ ” е най-старото звено за незабавна помощ в България и второто в Европа. 90 години след основаването си обаче е в риск да остане без медици поради зачестилите случаи на набези и експанзия върху тях.
„ Охранителите първи се събраха и заговориха за това, че може би всеобщо ще изоставен, тъй като не се усещат предпазени. Тук работата е екипна и екипите също, а и всички чиновници на Спешна помощ, се причисляват към тях. Не ми се желае да стигаме до там ”, сподели Катя Сунгарска, представител на ЦСМП- София.
Това ще докара до липса на незабавна грижа, тъй като за обикновено дежурство в София са нужни 80 незабавни екипа, а все още работят едвам 12.
„ Смятам, че е пристигнало времето, в което глобите за сходно държание да бъдат фрапантно повишени и да се ползват с цялата суровост на закона ”, съобщи Катя Сунгарска. А съгласно правосъдни медици, нужни са и промени в Наказателния кодекс „ Отдавна би трябвало да се направи една актуализация и нова интерпретация на медико-биологични квалифициращи признаци, такава е била направена от юристите в „ близката ” 1979 година ”, съобщи доцент Александър Александров.
FaceBookTwitterPinterest