Ако искате да видите някои от най-издръжливите организми на планетата,

...
Ако искате да видите някои от най-издръжливите организми на планетата,
Коментари Харесай

Учени отидоха до края на света и не откриха нищо

Ако желаете да видите някои от най-издръжливите организми на планетата, ще се нуждаете от микроскоп. Микробите – бактерии, амеби, археи и така нататък – могат да живеят съвсем на всички места: от дъното на океана до върха на най-високата планина. Съществуват трилиони единствено във вашето тяло и те могат да преживеят даже и студената пропаст на космоса.

Ето за какво можете да си визиите какъв брой сюрпризиран е бил Ноа Фиерер и неговият екип от микробни еколози, когато се натъкват на място без какъвто и да било микробен живот.

„ Откривани са жизненоспособни микроби даже и в най-негостоприемните среди. Ето за какво съществуваше необятното разбиране, че всички места на Земята би трябвало да съдържат доловими микроорганизми “, написа екипът в своето проучване, оповестено предишния месец в Journal of Geophysical Research: Biogeosciences . – Това съмнение най-вероятно е неправилно. “

Предвид обстоятелството какъв брой публикувани са микробите на Земята, задачата да се открие район, който не са колонизирали, несъмнено не е лесна. Всъщност откривателите е трябвало да отидат чак до ледника Шакълтън в Антарктика, където неповторимата комбинация от студени, сухи и солени условия трансформират мястото в най-негостоприемното на планетата.

„ Това е композиция от голям брой в действителност предизвикателни условия, които лимитират живота по повече от един метод – изяснява съавторът на изследването Николас Драгоне пред Science News. – Това е много по-различно ограничаване от високата температура да вземем за пример. “

С помощта на най-различни проби откривателите проучват над 200 почвени проби от района в търсене на доказателства за микроскопични форми на живот. И въпреки и по-голямат част от тях да съдържат задоволително микроби, които екипът може да долови и класифицира, в почти 20% не е намерено каквото и да било микробно ДНК.

„ Не споделяме, че сме разкрили „ мъртви “ или „ стерилни “ почви, нито пък че сме идентифициали долния температурен предел на живота – предизвестяват учените. – Невъзможността ни обаче да засечем микроби или микробна интензивност в избрани почви значи, че тези повърхностни почви съставляват самобитно ограничаване на микробната интензивност и опция за оцеляване, подбудени от студените, сухи и солени условия. “

На пръв взор може и да ви се коства, че фактът, че учените не са разкрили нищо не е изключително значим. Това обаче не е по този начин. Микробите са главната цел на астробиолозите при търсенето на извънземни форми на живот. Но в случай че на Земята съществуват райони, на които сходни организми не могат да бъдат открити, това евентуално ще ни улесни и в търсенето им тук-там като Марс.

„ Комбинацията от изискванията, открити в повърхностните почви на ледника Шакълтън… са сходни с тези на повърхността на Марс – изясняват учените. – Предвид обстоятелството, че марсианските почви са доста по-стари и са претърпели сходни или даже по-сурови условия и евентуално даже съдържат по-високи концентрации на същите соли… нашите резултати допускат, че е малко евентуално търсенето на витална интензивност в повърхностните почви на Марс да се увенчае с триумф. “

От друга страна, може би не би трябвало да губим вяра. Шансовете ни да открием живот на Марс може и да са дребни, само че откриването на живот тук, на Земята, е много елементарно – ето за какво някои откриватели считат, че сегашните резултати най-вероятно са фалшиво-отрицателни.

„ Със сигурност е имало някакъв живот там – споделя Джеф Боуман от института по океанография „ Скрипс “, който не е взел участие в изследването. – Това е Земята. Това е среда, която е извънредно мощно инфектирана с живот. “

Източник: IFLScience

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР