Как така живи хора са обявявани за мъртви от докторите
82-годишна жена, която неотдавна бе оповестена за мъртва в старешки дом в Ню Йорк, по-късно беше открита жива от личния състав на погребалния дом. Този следва различен сходен случай – в Айова, където 66-годишна жена с ранна деменция беше оповестена за мъртва от здравна сестра, единствено с цел да бъде открита по-късно задъхана, когато личният състав на погребалния дом отваря ципа на торбата с натрупа й.
За благополучие, тези събития са доста редки. Но страхът от тях е забележителен, което може да изясни един остарял морски бит: при шиенето на платнената плащеница за умрял моряк, майсторът прави последния бод през носа на натрупа. Предполага се, че това би било задоволително мощен тласък, с цел да разсъни всеки моряк, който в действителност е още жив.
Потвърждаването на гибелта в наши дни, за благополучие, е надалеч по изрично.
Липсата на сърдечни и дихателни шумове за избран интервал от време, съществуването на закрепени, разширени зеници и неспособността да се реагира на какъвто и да е тласък са задоволителен знак, че лицето е умряло. Всички лекари са подготвени по какъв начин да ревизират за тези признаци.
За страдание обаче, има, въпреки и доста редки, случаи, в които гибел е доказана посредством този развой, само че по-късно пациентът е посочил признаци на живот.
Стивън Хюз, старши учител по медицина в университета Англиа Ръскин, споделя, че през годините това му се е случвало редица път. Един ден в болница негов сътрудник установи гибелта на стара жена, само че малко по-късно тя стартира да диша още веднъж и пулсът й се възвръща за малко. При различен паметен случай екипът на Спешна здравна помощ е извикан с думите: „ Сърдечен арест. Морга. Това не е смешка! “ Жена бе приела свръхдоза барбитурати, предписани за епилепсията й. Била е прегледана от общопрактикуващ доктор, който е открил, че е умряла.
Но при идването в моргата се вижда, че единият й крайник потрепва. Страхотен позор! И на всичкото от горната страна, дамата се възвръща напълно.
Неизпълнението на процедурата за потвърждаване на гибелта изяснява някои случаи на неправилното й оповестяване. Беглият обзор, до момента в който доктора е заплеснат, може елементарно да докара до крах в чуването на сърдечните звуци и забелязването на въпреки и плитки и редки вдишвания. Затова си коства няколко секунди задълбочаване. Но даже с него, някои медикаменти могат да създадат задачата доста по-трудна.
Риба балон
Упойващите лекарства по някакъв метод защищават мозъка от увреждане и по тази причина се употребяват при упойка при огромни хирургични процедури, изключително в случай че е належащо да се спре кръвообращението за известно време.
Предозирането с сходни субстанции обаче понижава отзивчивостта и потиска дишането и кръвообращението, което води до тип, доста наподобяващ на гибел, до момента в който в същото време обаче защищава мозъка от хипоксия (кислородно гладуване). По-късно, когато лекарството се почиства от тялото, индивидът към този момент може да се разсъни.
Диазепам (или както е по-известен – с комерсиалното си име Valium) и алпразолам (Xanax), да вземем за пример, се били причина хората неправилно да бъдат обявявани за мъртви.
Някои отрови могат да имат сходен резултат. Така наречените хаитянски вещици бокор, които практикуват вуду магия, наподобява са давали прахове на хората, с цел да ги накарат да наподобяват мъртви. Съобщава се, че тези прахове са съдържали дребни дози тетродотоксин от риба балон (или риба таралеж), с цел да сковават жертвата, която по-късно евентуално е била отвличана и поробвана.
Възниква въпроса, допустимо ли е сходни неврологични процеси да обяснят известния облик на зомбито?
Потапянето в студена вода също може да докара до илюзията за гибел заради резултата й върху забавянето на сърдечната периодичност. Оцеляването след обилни интервали от време във водата е добре документирано; в незабавната медицина от дълго време даже се учи, че удавен пациент не се афишира за починал, до момента в който не бъде затоплен. Отчетено е положително неврологично възобновяване след интервали на потапяне в студена вода до 70 минути.
Припадъкът също може да подведе лекарите. По време на пристъп, закъснение на сърцето и понижаване на кръвното налягане се задейства блуждаещия нерв (най-дългият черепномозъчен нерв в тялото). Това може да изясни доста печален случай, докладван от Хондурас, където се счита, че бременна тийнейджърка е умряла от потрес, откакто чува пукотевица в квартала си. Тя обаче по-късно е чута да крещи в гробницата си ден след погребението. Напълно допустимо е да се е събудила след нескончаем пристъп.
Географските разлики в процедурата за здравно удостоверение на гибелта могат да обяснят някои случаи отвън Европа. Някак предстоящо е да пораждат неточности, когато е по-малко евентуално хората да могат да си разрешат разноските за доктор.
Каквато и да е повода, тези случаи се появяват в медиите, тъй като са сензационни и притеглят ужасно внимание. Но в последна сметка и тъй като са доста редки.