60-то Венецианско биенале на изкуствата с куратор Адриано Педроза под

...
60-то Венецианско биенале на изкуствата с куратор Адриано Педроза под
Коментари Харесай

Откриване на Българския павилон на Биеналето за изкуство във Венеция

60-то Венецианско биенале на изкуствата с куратор Адриано Педроза под мотото Stranieri

Ovunque – „ Чужденци на всички места “ отваря публично порти за аудитория на 20 април 2024г. Интересно е, че от основаването си до момента Биеналето се е провеждало на нечетна година. Заради пандемията от covid -19 поредността се промени и в този момент това е второто откриващо се на четна година.

Предварителните откривания на обособените национални павилиони са на 17, 18 и 19 април. Българският павилион с комисар доктор Надежда Джакова ще бъде открит на 19 април от 17 часа. Специално за откриването идва министърът на културата Найден Тодоров. Заедно с него ще бъде и зам.-министър Амелия Гешева. Първите, които са видели към този момент подредена инсталацията в българския павилион, са едни от най-авторитетните публицисти Лора Къминг, завеждащ секция рецензия на „ Обзървър “, Йелена Совронич, Empire Lines и Табиш Кан от FAD. 23 международни медии с 500 млн. публика са писали за българския павилион още преди откриването му. Проектът е дипломиран като една от сензациите на тазгодишното биенале. От българска страна, да отразят присъединяване, идват екипите на Българска национална телевизия, бТВ, БНР, Българска телеграфна агенция, Дир.Бг, в. „ Труд “ и уеб страницата за просвета „ Въпреки “.

Българският комисар Надежда Джакова беше измежду хората, които първи съумяха да прегледат Биеналето. „ Преобладаващата тенденция тази година са връзките, които павилионите вършат сред неразказаното минало и имагинерното бъдеще. Зрителят е потънал в мултимедиен свят от облици на исторически персони и събития, премесен с мислени светове от бъдещето. В този общ роман българският павилион насочва сериозната си позиция, връщайки ни към недалечните събития от интервала 1945-1989, към тематиките за паметта, контузията и груповото лекуване, с ясното обръщение на създателите Лилия Топузова, Красимира Буцева и Джулиан Шехирян, че споменът не може да бъде премахнат, даже и потискан “.

Кураторът на „ Съседите “ Васил Владимиров споделя, че „ българският план показва неразказани истории на „ чужденци в родината си “, които са били подложени на гонене, отнемане от независимост без правосъден развой и са претърпели лагери за насилствен труд поради вяра, политически убеждения, даже външен тип. Проектът документира систематичното гонене, което визира политически дисиденти, доста от тях с леви убеждения, селяни, които са желали да запазят земята си, художници, странни хора, турски, ромски и мюсюлмански малцинства и безчет елементарни хора, които се отклонявали от тесните правила на режима. Проектът освен служи като покъртителен мемориал за жертвите, само че също по този начин предлага сериозна рефлексия върху потисническия политически климат от предишното и настоящето институционално съмнение да се изправи против неговото завещание “.

създател: СЛАВА
...
Източник: slava.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР