26-годишната Деница Ченишева бе в кола заедно с 24-годишната Петрина

...
26-годишната Деница Ченишева бе в кола заедно с 24-годишната Петрина
Коментари Харесай

Прокуратурата трябва да плати 60 000 лв. за 10 години забавено пр...

26-годишната Деница Ченишева бе в кола дружно с 24-годишната Петрина Христова, която също почина, премазана от отломките. На прокуратурата й лиши 10 години, с цел да внесе обвинителен акт в съда. Делото на два пъти беше прекратявано, а в последна сметка всички подсъдими бяха оправдани на три инстанции. Преди три години Върховният касационен съд постави завършек на правосъдната сага.

 

Искът против прокуратурата по Закона за отговорността на страната беше за 300 000 лева, само че Софийският апелативен съд дефинира обезщетение от 60 000 лева Това обезщетение не е за болките и страданията от гибелта на момичето, а поради забавеното правораздаване по случая.

 

Градският съд показва, че делото за срутената постройка е било 41 тома, с висока правна и фактическа трудност, включваща голям брой експертизи и разпитани близо 70 очевидци. Основната причина за забавянето обаче остава противозаконното почистване на местопроизшествието незабавно след сриването на постройката. От претекстовете на съдилищата, оправдали подсъдимите, излиза наяве, че това прибързване е довело до неспособност за осъществяване на непосреден оглед и снимане от експерти. След това, държанието на проверяващите също е довело до закъснение на делото.Психолог, експерт, пред съда изяснява, че депресивната картина при ищцата е резултат от фиксирането й върху неналичието на заслужено наказване за гибелта на щерка й и прекомерно дългия правосъден развой. Експертът показва, че неналичието на наказание на отговорните също е контузия, само че в случай че наказателният развой беше завършил по-бързо, резултатът върху майката нямаше да е толкоз тежък. 

.
                                   Източник: БГНЕС

 

Разследващите не са показали предпочитание да изпълнят своите пълномощия по закон – да събират доказателства, да проверяват и да упражняват държавна насила, тъй че да се доближи до обективната истина и отговорните да понесат съответните санкции. Дали това отвращение се дължи на неспособност, непросветеност или друга причина, е без значение за делото, показва апелативният съд. Магистратите допълват, че интензивно се е разследвало единствено в първия месец след нещастието. След това е имало години, в които не е вършено нищо, или са разпитани единствено няколко очевидци, или са формирани няколко протокола. В същото време прокуратурата два пъти е пробвала нелегално да приключи делото.

 

Съдът приема, че бездействието на прокуратурата е доказателство за отвращение да се изпълнят отговорностите по закон. Според тримата апелативни съдии не сложността на следствието, а нежеланието на прокуратурата да си свърши работата е довело до забавянето му. Жената е чакала година след година прокуратурата да прояви интензивност и да проверява гибелта на детето й. Тя е чувствала мъчително бездействието и безсилието си. Магистратите изясняват, че поради това вземат решение да завишат компенсацията, присъдено от първата инстанция.

 

Майката беше толкоз обезверена, че стартира сама да прави опити да събира доказателства. " Опитът жител със свои персонални старания да замести държавната конструкция за следствие приказва не просто за липса на доверие в правораздаването, а за безизходност ", написа в решението. Решението на апелативния съд не е дефинитивно и може да бъде оспорено пред Върховния касационен съд.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР